Nieuw bij Albert Heijn: gerookte heijbot Heilbot werd in het hoge noorden van oudsher gegeten als lekkernij tijdens de vastendagen. De platvis is nu in gerookte vorm verkrijgbaar bij Albert Heijn. A1 in de vorige eeuw trokken indianen eropuit om heilbot aan de haak te slaan. Dat was soms een hachelijke onderne- ming, want de witte heilbot die voorkomt langs de west- kust van Canada en de Ver- enigde Staten kan uitgroeien tot een vis van reusachtige afmetingen. Gemiddeld is witte heilbot zo'n twee meter lang en een meter breed, maar ook exemplaren van drie tot vier meter lengte komen voor. In gewicht varieert de witte heilbot van 150 tot 300 kilo gram. Om de platvis te van- gen maakten de indianen gebruik van platte kano's, gewapend met stevige, van zeewier gevlochten lijnen waaraan houten haken beves- tigd waren. Zodra de heilbot toehapte, werd hij met speren doorboord, aan boord gehe- sen en verder verwerkt voor consumptie. Ook in Europa neemt heilbot al heel lang een vaste plaats in op het menu. Aan de vol- keren in het hoge noorden heeft de heilbot zelfs zijn naam te danken. Heilbot bete- kent 'heilige platvis', een naam die verwijst naar de gewoonte deze vis vooral op woensdag en vrijdag te eten, de traditionele vastendagen. Niet voor niets kozen de noorderlingen juist heilbot als heilige lekkernij. De struc- tuur en de fijne smaak maken heilbot tot een favoriet van visliefhebbers. De smaak is vergelijkbaar met die van tar- bot, een ander lid uit de plat- visfamilie. Het witte vlees is mager en heeft een stevige structuur. Dat maakt heilbot uitstekend geschikt om te bakken en te stoven. Maar de bekendste en misschien wel smakelijkste variant is ge-rookte heilbot. De gerookte heilbot van Albert Heijn is afkomstig uit de Noordzee tussen Noorwe- gen en Schotland. Dit is het terrein van de zwarte heilbot, die een stuk bescheidener van omvang is dan zijn witte neef. Het gewicht varieert van drie tot vijf kilo. De vissen worden met netten gevangen en over- gebracht naar Denemarken. Daar wordt de heilbot schoongemaakt en gefileerd. In Nederland wordt de filet gezouten, gedroogd en ge- rookt boven een melange van beuken- en eikenhout. Als de heilbot geheel is doortrokken van een fijne rooksmaak, wordt de vis ontdaan van het vel, in dunne plakken gesne- den en verpakt. De gerookte heilbot is verpakt per 100 gram en kost 5,95. 50 AllerHandf i. den en Heilige lekkernij

Allerhande | 1999 | | pagina 50