Kwaliteit in uw keuken 51GB 3 Hoge kortingen met Bonus punten en Air Miles VOORDEELPAGINA Behalve voor bestek, kunt u vanaf maandag 17 mei met uw Bonus punten of Air Miles ook sparen voor pannen van SIGG en keukengereedschap van Rosle. Pannen die uw kookplezier verhogen Goede pannen hebben onmiskenbaar een positieve invloed op uw kookprestaties, maar ook op het plezier dat u aan koken beleeft. Albert Heijn wil graag dat u met plezier kokkerelt en Met daarom speciaal zeven pannen ontwikkelen door de Zwit- serse pannenfabrikant SIGG. Met deze serie haalt u absolute topkwaliteit In huis en weet u zich verzekerd van vrijwel onverslijtbare pannen in een fraai en tijdloos design. De pannen van SIGG zijn gemaakt van hoogwaardig roestvrij chroom-nlkkelstaal 18/10 (dat wil zeggen dat ze zljn gemaakt van een legering van staal, 18% chroom en 10% nikkel) vol- gens de nieuwste technologie. De bodem is een energiebespa- rende 'ingekapselde' sandwichbodem die zorgt dat de warmte optimaal wordt geleid en het onderhoud tot een minimum wordt beperkt. Alle pannen zijn geschikt voor alle warmte- bronnen en vaatwasmachinebestendig. De sterke punten op een rij SWITZERLAND Sandwichbodem De extra dlkke sandwlchbodems van deze professionele SIGG-pan- nen worden 'geslagen'. Eerst wordt een aluminium plaat met een roestvrijstaien afdekplaat aan de pan bevestigd. Met een kracht van maar liefst 1300 ton (1 ton 1000 kilo!) worden pan en bodem vervol- gens aan elkaar geperst. Door de kracht ontstaat een verbinding die loslaten of inwendige corrosie onmogelijk maakt. Door het inkap- selen van de bodem is de voor de warmtegelelding zo belangrijke aluminium tussenlaag niet meer zichtbaar. Na het persen wordt de pan fraai afgewerkt. RVS 0,5 mm SIGG topkwaliteit Geschikt voor alle warmtebronnen Vaatwasmachinebestendig Lange levensduur (tien jaar garantie!) Kwalitatief hoogwaardig roestvrij staal 18/10 Ruim assortiment Professionele, robuuste uitstraling Zware, goed sluitende deksels Energiebesparende bodem Stijlvol en tijdloos ontwerp Literaanduiding binnenkant pan

Allerhande | 1999 | | pagina 44