Japanse gerechten en wijn AllerHande i 31 Hade in Japan NORI is (donkergroen) gedroogd en geroosterd zee- wier. Doorgaans is het ver- werkt tot dunne vierkante vellen of velletjes. Het wordt meestal gebruikt om sushi in te rollen, maar is ook geschikt voor het garneren van salades of rijst. Hiervoor wordt het in reepjes geknipt over de gerech- ten gestrooid. Nori wordt zacht als het in aanraking komt met vocht. Het heeft een milde vissmaak. Zeewier heeft een gezond imago, het bevat geen vet maar wel ijzer, caro- teen en allerlei sporenelemen- ten (o.a. jodium). RIJSTAZIJN is gemaakt van rijst en minder zuur dan andere azijnsoorten (2% azijnzuur). Het heeft een duidelijke rijst- smaak en wordt gebruikt om sushirijst zijn zure smaak te geven, groenten in zuur in te maken, voor (sesam)dipsausjes, stoofschotels, in visgerechten en in saladedressings. TOFU is gemaakt van gepu- reerde sojabonen die in blok- ken worden geperst. Tofu bevat veel eiwit, weinig vet en geen cholesterol. Het geldt niet alleen als vervanging voor vlees: soms is het verwerkt in een gerecht met vlees of vis. Tofu kan worden gekookt, gebakken, gegrild, gemarineerd en gepureerd, en wordt zowel warm als koud geserveerd. De Japanners verwerken tofu in soepen, desserts en sauzen (gepureerd), of serveren het als koud voorgerecht of borrel- hapje met een soja-dipsausje. SUSHIRIJST is witte rond- of kortkorrelige kleefrijst. Omdat Japanners hun rijst met stokjes eten is een rijstsoort met veel zetmeel, die daardoor kleeft, wenselijk. Van deze rijst worden ook de sushirollen en -balletjes gemaakt. Rijst is bij de drie hoofdmaaltijden in Japan een van de belangrijkste ingredienten, soms apart geser veerd, soms in een gerecht. Als rijst apart wordt geser veerd, eet men er in zuur inge- legde groenten of gember bij. WASABI wordt gemaakt van de groene wortel van een Japanse heester en heeft een scherpe aromatische smaak. Wasabi wordt ook wel Japanse mieriks- wortel genoemd en is als pasta of poeder verkrijgbaar (in Japan ook vers). Wasabi wordt vanwege de hete smaak in kleine hoeveelheden gebruikt in sushi, dressings en als spe- cerij. Wasabi wordt in de Japanse keuken gebruikt in plaats van peper. Bij soja- dipsausjes wordt een bolletje wasabipasta geserveerd waar- van ieder met zijn stokjes naar believen kan nemen om door zijn sojasaus te roeren. Zo kan een ieder zelf bepalen hoe scherp zijn sausje wordt. SAKE wordt vaak rijstwijn genoemd. In feite is het een soort bier. Het is de meest gedronken drank in Japan en bevat circa 15% alcohol. Dit relatief hoge alcoholpercen- tage krijgt sake doordat de drank tweemaal wordt vergist. Sake wordt zo jong mogelijk gedronken. Men drinkt sake zowel koud als warm (38 °C). Warme sake schenkt men uit aardewerken kruikjes in kleine aardewerken kommetjes ter grootte van een eierdop met elk een ander dessin. In de zomer drinkt men de sake ook wel koud uit glaasjes of vier kante houten bakjes. Sake speelt ook een rol in het shin- tolsme, de Japanse godsdienst op boeddhistische grondslag. Het staat vaak in fraai gedeco- reerde vaten bij shinto-tem- pels. Met nieuwjaar gaat iedereen, de dames in hun mooiste kimono, daarnaartoe om een kommetje warme sake te drinken, geserveerd door shinto-priesters. SOJASAUS wordt gemaakt van sojabonen en geroosterde tar- wekorrels, die met zeezout en bronwater gisten en vervolgens zes maanden rijpen. Sojasaus werd 2500 jaar geleden in China uitgevonden. In de achtste eeuw werd het goedje in Japan gei'ntroduceerd als vegetarische smaakmaker omdat het boeddhistische geloof sauzen met vlees of vis verbood. Sojasaus wordt in (bijna) elk Japans gerecht gebruikt als aromatische zoute smaakmaker. japanse gerechten varieren van vrij neutraal tot zeer zilt en vrij scherp. Bepaalde veelgebruikte ingredienten als scherp-zoete gemberwortel, scherpe wasabi en zoute sojasaus vergen extra oplettendheid bij de wijn- keuze. De neutraal smakende (vis)gerechten kunt u het beste laten bege- leiden door droge, witte wijnen uit wijncategorie t. Bij de zilte en scherpe gerechten zijn juist niet al te droge witte wijnen (wijncategorie 4) meer op hun plaats. Een perfect voorbeeld van dit laatste wijntype is Banrock Station Riesling Cewurztraminer uit Australie, die sinds kort bij Albert Heijn verkrijgbaar is (zie de rubriek Proefnotities). Deze wijn is half- droog en biedt kruidige en fruitige (lychee, limoen, tropische vruchten) aroma's.

Allerhande | 1999 | | pagina 31