Nog maar weiniq Japanners nemen de moeite's ochtends rijst te kol°n Is japans eten beter? AllerHande 25 vergissing te denken dat Japan ners alleen maar werken. Ont- spanning is belangrijk en eten speelt daarbij een grote rol. Zoals overal in Azie is buiten de deur eten ook in Japan zeer vanzelfsprekend en zijn er overal eethuisjes. Sommige zijn gespecialiseerd in een snelle kom bamisoep die staand aan de bar naar binnen moet worden geslurpt, andere in de bekende sushi: rijst(balle- tjes) met rauwe vis. Tien man en een kok Het zijn vooral de eerder genoemde izakaya waar de Japanner's avonds de tijd neemt om zich te ontspannen. In de kantoortorens van cen trum Tokyo zijn ze zelfs onder in de kelders te vinden, zodat groepen kantoorpersoneel alleen maar de lift naar bene- den hoeven te nemen om de koffie van het werk in te ruilen voor een paar pullen welver- diend bier. Want het aange- name van deze restaurants is dat de keuze 'Een borrel of eerst wat eten?' niet hoeft te worden gemaakt. Je bestelt wat kleine gerechten en een glas bier of een karafje rijstwijn, ofwel sake, en wie honger heeft eet, wie dorst heeft drinkt. De gerechten staan midden op tafel en iedereen plukt met z'n eetstokjes wat van dezelfde schaaltjes. Rijst komt bij een dergelijk maal pas als afsluiting, want voor een Japanner gaan rijst en rijstwijn niet samen. Er zit nu eenmaal geen contrast tussen de twee smaken. Zolang men drinkt komt er geen rijst op tafel en als het erg gezellig is, blijft de rijst soms zelfs geheel achter- wege. Vaak kan men ook aan een bar zitten waarachter geen bar keeper staat, maar de kok. Aan de bar vinden vaste gasten elkaar en voelt ook iemand die alleen komt zich snel thuis. Bovendien kan de gast zo direct aan de kok vragen wat hij die dag aanbeveelt, welke vis hij bijvoorbeeld die dag vers heeft weten te bemachti- gen. Soms zijn dit soort zaken zo klein dat er alleen maar een bar met enkele krukken is en niet meer plaats dan voor een man of tien. De eigenaar is dan tegelijkertijd kok, barkeeper en gesprekspartner voor eenzame gasten op zoek naar een praatje. Gerafflneerd en simpel Het mag duidelijk zijn dat de Japanse keuken bestaat uit ein- deloos veel kleine gerechten. Het kenmerk van deze gerech ten is dat ze geraffineerd en simpel zijn. Ingewikkelde sauzen van dagenlang getrok- ken vleesbouten of gerechten die urenlang moeten sudderen bestaan niet. Ook kent men niet het scala aan kruiden dat bekend is uit bijvoorbeeld de Indonesische keuken. Er zijn slechts enkele smaakmakers zoals sojasaus (geheel anders dan de zoete, stroperige ketjap die wij kennen) en een stan- daard visbouillon, die ook gebruikt wordt om bijvoorbeeld groenten en vis in te stoven. Opvallend aan Japans eten is dat er weinig vet aan te pas komt. Vis wordt meestal rauw, gegrild of gestoofd gegeten, niet gebakken. Dit zou een ver- klaring kunnen zijn voor het lage aantal hartpatienten in Japan. Het aantal sterfgevallen wegens hartziekten ligt in Japan op minder dan de helft van landen als Amerika en Duitsland, waar veel gebraden vlees op het menu staat. Geen tijd voor rijst Overigens veranderen de eetge- woonten langzaam maar zeker met de voortschrijdende wel- vaart en modernisering. Het traditionele ontbijt bestond uit rijst en een kom soep, maar nog maar weinig Japanners nemen de moeite om's och tends voor het ontbijt rijst te koken. In het moderne, haas- tige leven doen de meeste gezinnen het tegenwoordig met toast en een kop koffie. Net als in het westen zijn fast- foodketens als McDonald's en Kentucky Fried Chicken razend populair. Ook stijgt de toe- vloed van buitenlands eten naarmate meer Japanners de kans hebben gekregen naar het buitenland te reizen. Naast de diverse Aziatische keukens - Chinezen zijn overal te vinden - is vooral Italiaans eten popu lair, want aan noodles (oosterse pasta) is men al eeuwenlang gewend. Al met al is de hoe- veelheid rijst die een Japanner dagelijks eet de afgelopen 40 jaar met meer dan de helft afgenomen, terwijl de con- sumptie van vlees en zuivel- producten langzaam toeneemt. Desondanks wees de Japanse kok Shizuo Tsuji jaren geleden bij een klaagzang over de te- loorgang van de Japanse keu ken niet op de toegenomen invloed van buitenlands eten. Er is immers ook een Japanse manier om buitenlands eten klaar te maken, aangepast aan de Japanse smaak. Nee, zijn grote klacht was de grote toe- name van instantvoedsel en diepgevroren producten, zoals tonijn en garnalen die van de andere kant van de wereld naar Japan worden verscheept. De kern van de Japanse keuken bestaat immers uit versheid en korte bereidingstijden. Een goed Japans restaurant is daarom volgens Tsuji direct herkenbaar aan de rauwe vis: die moet glimmen van vers heid. Traditioneel bevat japanse voeding wei nig vet en cholesterol. Het is caloriearm en licht verteerbaar. Daar staat tegen- over dat het vrij zout is en veel geraffi- neerde rijst bevat, en daarmee weinig vezels. Ook het gehalte aan calcium is laag. Enkele cijfers: Voedingsinname perpersoon per dag Nederland: 2190 kcal (80 gram eiwit, 251 gram koolhydraten en 89 gram vet) Japan: 2022 kcal (80 gram eiwit, 274 gram koolhydraten en 59 gram vet (bron: Voedlngscentrum) Levensverwachting bij de geboorte (1997) Japan: mannen 77 jaar, vrouwen 84 jaar Nederland: mannen 75 jaar, vrouwen 81 jaar (bron: CBS, Ministry (or Health and Welfare)

Allerhande | 1999 | | pagina 25