Japanners zweren bij verse ingredienten, pure smaken en korte bereidingstijden Sushi make AllcrHande 23 japanners hebben de hoogste levens- verwachting ter wereld. Is het de voeding die hun levensstijl gezonder maakt? Hans van der Lugt, correspondent van NRC/Handelsblad in Tokyo, tekende voor AllerHande de japanse eetgewoonten op. Een Japanse vriend die ooit een bord stamppot kreeg Tt■S>' .1 1 •X~j\ voorgezet, keek verbaasd op en zei: 'Is dit alles? Een bord?' Zijn verbazing was begrijpelijk. Bij een huiselijk Nederlands maal als stamppot bestaat de hele maaltijd hap na hap uit een en dezelfde smaak. Dat druist in tegen alle regels van de Japanse keuken. Een Japans maal bestaat om te beginnen uit een kom gekook- te kleefrijst vergezeld van soep. De rijst moet kleverig zijn omdat droge rijst onmogelijk met stokjes is te eten. Om dezelfde reden is 00k een saus over de rijst absoluut uit den boze. Vervolgens zijn er de bij - gerechten die de naam 'okazu' dragen. 'Kazu' betekent sim- pelweg aantal, en hoe groter het aantal hoe beter de maal tijd. De gouden regel is dat er minstens drie bijgerechten op tafel staan. De eetstokjes zwer- ven zodoende voort- durend als wichelroedes over tafel om afwisselend iets uit de schaal- tjes te plukken: een hapje gegrilde vis, wat gestoofde groente, op smaak gebrachte zeewier en natuurlijk de onaf- scheidelijke tofu (een pasta van sojabonen). Bij moeders thuis wordt een dergelijk maal vlot verorberd. Anders gaat het buitenshuis, waar de bijgerechten een cen- trale plaats innemen. In luxe restaurants worden ze als aparte, minutieuze gangen geserveerd, terwijl in restau rants die bekend staan als 'iza- kaya' - letterlijk 'een zaak met rijstwijn om te verpozen' - de bijgerechten soms verworden tot borrelhapjes. Na het eten gebruikt men zelden een nage- recht of koffie: er wordt door- gaans groene thee geserveerd. Slurpen moet Ondanks het economische succes van Japan is het een S SERVI ESCOED

Allerhande | 1999 | | pagina 23