Senior katten honden UpWZ Japanse bloemschikkunst Ikebana, de schoonheid van een lijn Mini-landschap AlUrHande 115 1. Wanneer is een kat of hond een senior? John Morssink, diervoedingspecialist bij Albert Heijn: 'Als er bij huisdieren wordt gesproken over senioren, worden daar niet de echte oude bessen mee bedoeld. We hebben het over dieren die nog lekker actief zijn, maar toch minder kracht hebben dan vroeger. Een hond valt gemiddeld na zes jaar onder de senioren, voor een kat geldt acht jaar als de gemiddelde grens.' 2. Hoeveel is dat in mensenjaren? 'Er wordt wel gezegd dat een hondenjaar voor zeven mensenjaren telt, en een kattenjaar voor acht men senjaren, maar volgens kenners is dat een fabeltje.' 3. Waar merk je als baas aan dat je huisdier ouder wordt? 'Dat merk je nauwelijks, omdat er aan de buiten- kant niets verandert. Aan de binnenkant heeft die relatieve ouderdom wel gevolgen. De spijsvertering verloopt wat minder efficient, waardoor de opname van voedingsstoffen vermindert. Daarnaast functio neren de nieren minder goed. Voeding voor wat oudere huisdieren bevat daarom een hoeveelheid vitamines, mineralen, sporenelementen en hoog- waardige eiwitten op maat en is zo samengesteld dat het makkelijk verteerbaar is. Ook de vorm van de brokjes is anders, zodat er ook bij een minder goed gebit nog lekker gekauwd kan worden. Hondenvoe- ding voor senioren ten slotte, bevat minder vet om de kans op een te zware hond te verkleinen.' Senior kattenvoeding: AH, Felix, Whiskas (blik en brok) Senior hondenvoeding: AH, Bonzo, Pedigree (blik en brok) (D Praktische informatie voor het leven van alledac Nog zo'n natuurwonder uit Japan is de bonsai, letterlijk 'boom in schaal', die 2200 jaar voor onze jaartelling ontstond uit de legende van de magier Fei Jiang Feng, die de macht had landschappen te laten krimpen. Goed beschouwd is bonsai een techniek om van normaie bomen zo te vormen dat ze in een schaal kunnen worden geplant. Voor Nederlandse bonsai-enthousiasten is er sinds kort een eigen website: www.bonsainl.nl. Bonsai is tijdelijk verkrijgbaar bij Sir Albert's Garden. japans bloemschikken is een studie op zich, die nog het meest weg heeft van dichten met bloemen. Ikebana is meer dan 500 jaar geleden ontwikkeld in de Muromachi- periode en is een wisselwerking tussen de schoonheid van de bloem en het gevoel van de schikker. Waar in andere bloemschikstijlen de natuur wordt bedwongen, krijgt die bij ikebana juist vrij spel, in de vorm van tak- ken die zijn gebogen door de wind, verdorde grassen, verweerde stenen of biaderen die zijn aangevreten door insecten. Wat heeft u nodig? Naar keuze enkele bloemen en/of takken, mos, stenen, biaderen en bloemen uit Sir Albert's Garden. De kunst is met zo min mogelijk mate- riaal een zo groot mogelijk effect te sorteren. Voor kleur en fleur lenen exotische bloemen als callas, orchideeen, aronskelken en flamingobloemen zich goed.

Allerhande | 1999 | | pagina 119