'Doet u mij nog maar wat lactobacillus' Goede ba In de darmen bevinden zich veel bacterien en andere micro-organismen. Samen vormen ze de darmflora, die helpt om alle belangrijke voe- dingsstoffen uit het eten op te nemen (de rest wordt verteerd en uitgescheiden). De darmflora speelt een belangrijke rol bij onze gezondheid maar kan uit evenwicht raken door stress, ver- keerde voeding, ziekte en medicijnen. Ongun- stige micro-organismen krijgen dan de overhand, waardoor de darmen niet meer goed in staat zijn om voedingsstoffen uit het eten op te nemen. Om dat te voorkomen, zijn er producten waar- aan 'goede' bacterien zijn toegevoegd. Het Japanse drankje Yakult is een bekend voorbeeld. Het bevat melkzuurbacterien met de fraaie naam lactobacillus casa shirota, die het milieu in de darmflora in evenwicht zouden houden. Omdat deze bacterien bestand zijn tegen maagzuur, kunnen ze in actieve toestand de darmen berei- ken en schadelijke darmbacterien neutraliseren. In de Vifit-yoghurts van Mona zitten soortgelijke bacillen: lactobacillus casei goldin en gorbach Ugg). Het is groen, 106 AllnHandt Thee wordt vanouds gewaardeerd om gezondheidsredenen. Tot de negen tiende eeuw dronk men in Europa groene thee, daarna kwam de zwarte (gefermenteerde) thee in gebruik die tegenwoordig gemeengoed is. Op dit moment staat groene thee weer volop in de belangstelling. Groene thee heeft een zoet aroma en een heel frisse smaak. Het wordt veel gedronken in Japan en vermoed wordt dat mede daardoor Japanners de hoogste levens- verwachting ter wereld hebben. Groene thee zou namelijk nog veel meer dan zwarte thee gezondheidsbevorderend werken. Dat komt doordat groene thee wordt getrokken van ongefermenteerde blaadjes van de theestruik. Omdat de thee niet is gefermenteerd blijven allerlei bestanddelen beter behouden, waaronder theine, looizuur (tannine), catechin en andere antioxidanten. Deze worden verantwoordelijk geacht voor de positieve effecten op de gezondheid. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat groene thee ontstekingsremmend en antimicrobieel werkt, wat van belang is voor het voorkomen van hart- en vaatziekten. Van antioxidanten is bekend dat ze de kans op het ontstaan van kanker verkleinen. AH Groene thee, 10 zakjes a f 1,75.

Allerhande | 1999 | | pagina 110