Cafeinegehalte Op reis met de boot Ervaren neus AllerHande|77 De ruwe koffieboon en geurloos en heeft een ver- kwikkende werking. Cafeine versnelt de afbraak van brand- stoffen (zoals vet en koolhy- draten) in het lichaam. Ook werkt cafei'ne verwijdend op de bronchien, wat de ademhaling bevordert. Daarnaast verbetert cafeine (net als andere genots- middelen als suiker en alcohol) het humeur, via de stof sero- tine. Ook in de natuur vervult de cafeine een functie. De koffie- struik beschermt zich er onder andere mee tegen insecten en mijten. In jonge loten is het gehalte aan cafeine het hoogst, omdat die het aantrekkelijkst zijn voor vraatzuchtige insec ten. Verder verschilt de cafeine per soort koffiestruik. Cafeine werkt snel. Enkele mi- nuten na het innemen is onge- veer de helft al in het bloed opgenomen. Een kop filterkoffie bevat zo'n 75 milligram cafeine. De geliefde, milde en aromati- sche Arabica-boon bevat de minste hoeveelheid cafeine: 0,8-1,3%- De Robusta-boon, die in Nederland over het algemeen iets minder wordt gewaardeerd, is krachtiger en harder van smaak, en bevat 2 tot 21/2 cafeine. Voor mensen die gevoelig zijn voor cafeine, of bijvoorbeeld 's avonds nog een kopje willen drinken zonder niet in slaap te kunnen vallen, is er cafeinevrije koffie in verschillende vormen en soorten (filterkoffie, espresso, oploskoffie). De uitvinder van cafeinevrije koffie is de Bremer koffiehandelaar Dr. Ludwig Roselius, die al in 1905 ont- dekte hoe je cafeine uit ruwe koffiebonen kon verwijderen zonder de smaak en het aroma van de koffie aan te tasten. Nederland was al vroeg 'gebrand' op koffie. Eind 17de eeuw doorbraken Nederlanders het Arabische monopolie met de koffieaanplant op Java. In feite zijn de Nederlanders ook verantwoordelijk voor de com plete koffiecultuur in Midden- en Zuid-Amerika. In 1715 schonk de burgemeester van Amsterdam de Franse koning namelijk een jonge koffieplant voor de Koninklijke Botanische Tuin in Parijs. De Clieu, een Franse marine-officier, bracht het plantje naar Martinique om er koffieplantages te beginnen. Onderweg werd zijn schip over- vallen door piraten en geteis- terd door zware storm. Het mag een wonder heten dat het plantje de reis overleefde, mede dankzij de volharding van De Clieu, die tijdens ernstig water- tekort het beetje water dat hij had liefdevol deelde met zijn plant. Het stekje zou de stam- moeder worden van miljoenen koffiestruiken op Martinique en later van miljarden koffies truiken in Midden- en Zuid- Amerika. Brazilie is nu al jaren de grootste koffieproducent, op de voet gevolgd door Colum bia. Tijdens zijn kleurrijke 'koffiejaren' bij Albert Heijn werd hij 'papa' genoemd in Brazilie. Na 40 jaar proeven weet koffie'paus' Geb IJskes dan ook alles van bonen. Het meest gecharmeerd is hij van de parelboon. Dit boontje is wat geuriger, rinser en zachter dan de gewone platte boon, aldus de koffiekenner, die het roer inmid- dels heeft overgedragen aan Ward de Groote. Vandaar dat Ijskes het huismerk van Albert Heijn in de jaren zestig omdoopte in 'Perla', Latijn voor parel. Ijskes' erva ren neus wees hem met alleen de weg naar kwaliteit. Ook rotte bonen - in koffie- jargon 'geile bonen' - wist hij feilloos te vinden. Ijskes: 'Ik heb in mijn carriSre wel eens een partij gehad die helemaal verkeerd gefermenteerd was. Toen had ik op elke kilo een 'stincker', zoals de Engelsen zeggen, ofwel een geile boon.' Met dank aan de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers, Geb Ijskes

Allerhande | 1999 | | pagina 77