Bierwijzer in de winkel f Acht Albert Heijn Bieren: B Premium Pilsener Qoud Bruin 0Wit Bier B Malt Bier Q Mild 2.5 Bier 0 Herfstbock AllfrHandf 73 minder sterk in bokbier en andersom: tenslotte heeft ieder z'n vak. Voor witbier is uitein- delijk zelfs een brouwerij gezocht in Belgie, de bakermat van dit type bier. Zo kan Albert Heijn voor elke soort de beste smaak en kwaliteit garan- deren. Hoge en lage gisting Alle biersoorten worden van dezelfde basisingredienten gemaakt: gerst, hop en zuiver water. Gist zorgt er uiteindelijk voor dat de ingredienten gaan gisten zodat alcohol kan ont- staan. Bier maken begint met gerst. Door water toe te voegen gaat deze ontkiemen, hetgeen nodig is om in een later sta dium suiker te vormen. Hoe geconcentreerder de gekiemde gerst (mout), des te meer sui ker kan er ontstaan en des te hoger is het alcoholpercentage na de latere gisting. De mout wordt vervolgens geplet en met water tot een soort beslag geroerd. Dit 'gerstenat' gaat in grote ketels en wordt daarin met hop aan de kook gebracht. De hop (de bloem van een klimplant) verleent het bier het aroma en de licht-bittere smaak. Na afkoeling wordt gist toegevoegd waardoor zich alcohol en koolzuur vormen. De gistsoort bepaalt hoe dit proces verloopt: bij bier van 'lage gisting' zakt de gist naar de bodem van de ketel; dat duurt een dag of zeven. Bij bier van 'hoge gisting' komt de gist bovendrijven in een dag of drie. Laaggegiste bieren heb- ben de karakteristieke, licht- bittere biersmaak; hooggegiste bieren zijn vaak voller en frui- tiger van smaak, en hebben een rijker aroma. Na de gisting wordt de gist verwijderd. Het bier wordt gefilterd en na toe- voeging van extra koolzuur gaat het in fles, blik of fust. Om u in staat te stellen een goede keus te maken uit het groeiende bierassortiment, introduceert Albert Heijn een bierwijzer. Overzichte- lijke kaartjes bij elk merk en elke soort laten zien hoe de smaak is (en waar het lekker bij is), waar het bier vandaan komt, wat de ideale serveertemperatuur is, hoeveel alco hol erin zit en welk glas u bij voor- keur gebruikt. De kleurcodes wijzen u de weg: een lichtgeel schapkaartje staat voor blonde bieren, donker- geel voor amber en lentebokbieren, en bruin voor de bruine, speciaal- en trappistenbieren. BIERCATEGORIE: 1 blonde bieren BIERCATEGORIE: 2 amber en lentebokbieren BIERCATEGORIE: 3 bruine, speciaal- en trappistenbieren Het 'vertrouwde' bier- type pils, nog steeds de meest gedronken bier- soort (90%). Kleur: lichtgeel. Alcohol: 5%. Verkrijg- baar in fles en blik. Bier waaraan suiker en karamel zijn toege voegd. Daardoor is het zacht en zoet. Kleur: donkerbruin. Alcohol: 2i/2%. Verkrijgbaar in fles. Q Biologisch Pilsener Traditioneel gebrouwen, maar met grondstoffen die zonder gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest zijn ver- bouwd. Kleur: lichtgeel. Alcohol: 5%. Verkrijgbaar in fles. Gebrouwen uit gerst en tarwe met bovengisting. Toevoeging van korian- der en sinaasappelschil- len tijdens het brouwen geven dit frisse bier een bijzondere smaak. Kleur: lichtgeel. Alcohol: 5%. Verkrijgbaar in fles. Alcoholvrij (volgens de wet minder dan 0,1%). Kleur: lichtgeel. Verkrijgbaar in fles. Q Amber Bier Bovengistend bier. De amberachtige kleur komt van de deels ge- karameliseerde mout tijdens het brouwen. Zacht van smaak met een vol aroma. Kleur: donkergeel. Alcohol: 5%. Verkrijgbaar in fles. *£12.5 Een laagalcoholisch bier, smakend naar 'gewoon' pilsener bier. Kleur: lichtgeel. Alcohol: 2'/2%. Verkrijgbaar in fles. Alleen verkrijgbaar in het seizoen (begin okto- ber tot eind januari), gemaakt van het eerste brouwsel van de nieuwe (gerst)oogst. Kleur: bruin. Alcohol: 61/2%. Verkrijgbaar in fles.

Allerhande | 1999 | | pagina 73