uit Italiaanse bassins De paling van Albert Heijn zit bijzonder lekker in z'n vel Gerookte paling is typisch Nederlands. Toch komt de gerookte paling van Albert Heijn sinds kort niet meer uit bet IJsselmeer of andere binnenlandse wateren, maar uit Italie. Paling, ook wel bekend als aal, is een reislustig visje. Elke paling, waar ook ter wereld, vangt zijn leven aan in de Saragossa-zee, tussen de Bermuda-eilan- den en de Cariben. Vanuit deze tropische wateren beginnen de larven aan een liefst 7000 kilometer lange zwemtocht naar de Europese kusten. Bij aankomst zijn het zogenaamde glasaaltjes geworden: door- zichtige visjes van zo'n zeven tot negen centimeter lang. Via de riviermondingen zwemmen de jonge palingen stroomop- waarts de rivieren en meren binnen voor een uitgebreide verkenningstocht. Een deel van de glasaaltjes wordt hier gevan- gen, overgebracht naar speciale waterbek- kens en doorgekweekt voor consumptie. De aaltjes die de dans ontspringen, keren na verloop van tijd terug naar de Sarag ossa-zee waar ze kuitschieten, om uitein- delijk te sterven in de Atlantische Oceaan. Sinds kort betrekt Albert Heijn zijn paling uit Italie. In Italie wordt weinig paling gegeten. De 'anguilla', zoals aal hier wordt genoemd, wordt er traditioneel gebakken, gegrilleerd of gestoofd. Gerookte paling is een delicatesse die men in Italie al hele- maal niet kent. Het roken van de paling gebeurt daarom nog steeds in Nederland. Het hele proces daarvoor speelt zich af in het zonnige Italie. In de kwekerij worden zo veel mogelijk de natuurlijke leefomstandigheden van de paling nagebootst. Gedurende het eerste halfjaar leven de glasaaltjes in een over- dekte kweekvijver. De zogenaamde vinger- lingen, aaltjes van acht tot twaalf gram, worden vervolgens overgeheveld naar een 'buitenbad', gevuld met bronwater. Hier groeit de aal op met daglicht en natuur lijke temperatuurschommelingen. Omdat paling van nature een solitair levend dier is, en niet zoals zalm in scholen zwemt, is gezorgd voor voldoende leefruimte. De bassins in de Italiaanse kwekerijen zijn zo'n tien maal groter dan de kweekvijvers in Nederland. Zo kan de paling in rust en ruimte zijn kostje bij elkaar scharrelen. Het resultaat van deze kweekmethode is dat de paling bijzonder lekker in zijn vel komt te zitten. En dan wordt het tijd voor de reis naar Nederland. In vrachtauto's met bassins waarin het water uit de kweekvijvers is overgepompt, wordt de paling naar Harderwijk gereden. Daar wordt de paling op ambachtelijke wijze gerookt, gefileerd, verpakt en klaarge- maakt voor de finale bestemming: de win- kels van Albert Heijn. Eenmaal bij u thuis laat de paling zich goed smaken op een knapperig broodje of als voorgerechtje met bijvoorbeeld gerookte heilbot, verge- zeld van een luchtige saus van mayonaise met dille en kervel. AllerHande Hollands? delicatesse AH Gerookte palingfilet, 100 gram 8,95

Allerhande | 1999 | | pagina 45