Vervolgens snijden messen de dikke massa, waardoor de vaste stof van de vloeistof wordt gescheiden. Een gedeelte van het vocht - de wei - gaat naar varkenshouders als voer voor hun varkens. De resterende dikke massa, de wrongel, komt in een drainagebak terecht waar opnieuw het water en de vaste stoffen worden geschei den. Wat overblijft, belandt in de kaasvaten met een inhoud van vijf of tien kilo. Voor een kilo halfharde geitenkaas is tien liter geitenmelk nodig. Hierna liggen de kazen een paar dagen in een pekelbad, waar ze een korst en een zoute smaak krijgen. Ten slotte rijpt de kaas, afhankelijk van hoe de smaak uiteindelijk moet zijn, tot anderhalf |aar lang. Met witschimmelkorst Het maken van zachte geiten kaas verloopt anders. De kaas moet langer verzuren - zo'n twintig uur - met minder zuur- sel en stremsel. Daarna komt de kaas in een soort filter terecht. De wrongel blijft in het filter zitten, de wei lekt eruit. Een speciale machine vormt de geitenkaas nu tot de bekende rollen. Deze zachte, romige geitenkaas rijpt meestal een paar dagen. Overigens wordt er zeven liter melk ver- werkt in een kilo van deze zachte geitenkaas. Eventueel worden de kazen nog verder behandeld. Ze krij gen bijvoorbeeld een wit schimmelkorst. Nadat een schimmelcultuur is opgespo- ten, liggen de kazen daarvoor zes dagen in een ruimte met een hoge luchtvochtigheid. Fijnproevers zijn gek op het schimmellaagje, bovendien heeft de korst een bewaarfunc- tie. Om andere kaasjes gaat een paneerlaag of bladerdeeg- verpakking, of ze worden bij voorbeeld door kruiden gerold. 'n Kaas met de KtETSKOPPEN VAN GEITENKAAS MET RIVI 94 lAlltrlUndr

Allerhande | 1999 | | pagina 94