Een trend van nu Steeds meer Nederlanders ontdekken geitenkaas. Hoe de kaas aan z'n pittige smaak komt en wat voor lekkers u er allemaal mee kunt doen, leest en ziet u op de volgende zes bladzijden. Bewaren: in de groentela AllerHande j 95 itenkaas Geitenkaas was vroeger alleen bekend bij de echte liefhebber, maar is een echte 'trendkaas' aan het worden voor een steeds grotere groep mensen. De laatste jaren komen er dan ook almaar nieuwe soorten gei tenkaas op de markt. Naast de halfharde, gerijpte Hollandse geitenkaas en de frisromige, jonge geitenkaas zijn er nu bij- voorbeeld ook kruiden-geiten- kaas, geitenkaas met bacon, in bladerdeeg, met een paneer- iaag en cendre (gerold door as van houtskool). De laatste jaren wordt de van origine uit Frankrijk afkom- stige geitenkaas ook volop in eigen land gemaakt. Zo komt een groot deel van het assorti- ment van Albert Heijn van gei- tenkaasbocrderij Bettinehoeve (een geit heette in de 18de eeuw een 'bettine') in Etten- Leur. Eigenaar Johan Ewijk: 'Vroeger stond een geit bekend als een armeluiskoe. Daarom waren er niet veel boeren die geiten hielden, en werd er in Nederland nauwelijks geiten kaas gemaakt. Maar toen steeds meer Nederlanders na het proeven van geitenkaas in Frankrijk dachten: 'Die vakan- tiesmaak willen we thuis ook!', zijn aardig wat boerenbedrij- ven overgestapt op geiten. De Nederlandse geitenkaas smaakt zelfs milder dan de Franse en Spaanse. De geiten krijgen hier heel uitgebalanceerd voer, zodat de melk een zachtere smaak heeft.' Weinig melk, dure kaas Dat de smaak en kleur van gei tenkaas anders zijn dan die van 'koeienkaas', heeft alles te maken met de basis: de geiten- melk. Johan Ewijk: 'De smaak van geitenmelk is iets pittiger dan die van koemelk, en dat proef je terug in de kaas. Wat de kleur betreft: in het voer dat koeien en geiten krijgen zit caroteen dat een koe niet kan omzetten, maar een geit wel, Als geitenkaas tc veel uitdroogt, krijgt de kaas een scherperc smaak (in vaktaal noemen zc dit 'ammo- niaksmaak'). U loopl het minste risico op uitdroging als u de kaas op een kocle plaats bcwaart - het liefst in de kelder. Bcwaart u de kaas in de koelkast, leg hem dan zo laag mogelijk; bij voorkeur gocd verpakt in huishoudfolie in de groentela. Halfharde geiten kaas kunt u zo enkelc wckcn bewaren. Zachtc geiten kaas is minder lang houdbaar. Servecr deze bij voorkeur binncn een week. in vitamine A. Vandaar dat kaas van koemelk geei van kleur is, en geitenkaas wit.' Een ander verschil is dat gei tenmelk - en dus ook geiten kaas - licht verteerbaar is. Om die reden kiezen mensen met een koemelkallergie steeds vaker voor geitenmelk. Dan is er nog de prijs die geitenmelk en geitenkaas onderscheidt van koemelk en -kaas. Reden: een geit geeft drie liter melk per dag, een koe dertig. Zo bekeken valt het prijsverschil nog mee. Er is ook een over- eenkomst. De meeste geiten kaas is 48+ kaas, wat net als bij kaas van koemelk wil zeggen dat 48% van de droge stof in de kaas uit vet bestaat. Volledig machinaal Vroeger werd geitenkaas op ambachtelijke wijze gemaakt, in grote kaastobbes. Nu de wetgeving zeer strenge eisen stelt aan onder andere de hygiene, verloopt het kaas- maakproces volledig machi naal. Na het pasteuriseren van de geitenmelk gaat de tempera- tuur van de melk terug naar 29 °C. Voor de half harde kaas, die een productie- periode van zo'n vijf uur heeft, worden nu zuur- sel en stremsel toegevoegd. Door het zuursel wordt de massa zuur, door het stremsel dik.

Allerhande | 1999 | | pagina 93