Weelderiqe wijnen met een Franse 'tic' 1 SI Zuid-Afrikaanse wijnen bij Albert Heijn kwamen Franse hugenoten die eveneens de nodige kennis meebrachten. Lang ging het goed, tot eind vorige eeuw de ene ramp na de andere zich voltrok, zoals de verwoesting van de wijngaarden door de druifluis. De wijnbouw krab- belde weer overeind, maar de boeren sloegen de verkeerde weg in; ze legden zich toe op kwantiteit, niet op kwaliteit. De wijnen waren nauwelijks geschikt voor consumptie en werden grotendeels tot brandy gedistilleerd. Dat Zuid-Afrikaanse wijnen nu wereldwijd furore maken had men dertig jaar geleden nau welijks voor mogelijk gehou- den. Sinds 1973 (toen er een nieuwe, strenge wijnwetgeving kwam) is er sprake van een grote ommekeer en is het stre- ven naar kwaliteit maatge- vend. Exportwijn mag het land pas uit na strenge overheids- controle. Strak in gelid De wijngaarden van Zuid- Afrika liggen alle in de kustge- bieden. Op de vlakten en heuvels staan de wijnstokken strak in't gelid. Het klimaat is er goed voor zowel mens als druif. De zon laat het vrijwel nooit afweten en een briesje van zee zorgt voor weldadige verkoeling. De gemiddelde wijngaard is in Zuid-Afrika 20 hectare groot. De rol van de cooperaties is er dominant. Meer dan 4600 van de 5000 wijnboeren zijn er lid van. Zij leveren hun druiven aan de cooperatie, die er wijn van maakt en verkoopt onder verschillende merknamen of levert aan groothandels. Het niveau van deze wijnen gaat van eenvoudig tot zeer hoog. Gezichtsbepalender, vooral in kwalitatief opzicht, zijn de zogeheten 'estates', vergelijk- baar met Franse 'chateaux'. Ze moeten zelf hun wijnen maken en dus over eigen apparatuur en ruimte voor vinificatie beschikken. Over het algemeen zijn de estates groot: 100 hec tare is geen uitzondering. Het aantal estates is echter gering: nog geen 80. Daarnaast opere- ren er nog zelfstandige wijn- producenten en wijnproduce- rende groothandelsbedrijven. Frans gei'nspireerd De Zuid-Afrikaanse wijnbouw is FTans georienteerd en gein- spireerd. De stijl van wijn- maken (droog, relatief veel alcohol en daardoor heel geschikt voor bij de maaltijd) en de overwegend Franse drui- venrassen die zijn aangeplant, zijn daar voorbeelden van. In Nederland zijn vooral wijnen in trek van de chardonnay, sauvignon-blanc, cabernet- sauvignon en de merlot. Maar deze druivenrassen stofferen per soort slechts enkele pro- centen van de Zuid-Afrikaanse wijngaarden. Veruit het meest aangeplante ras (bijna 30 pro- cent) is de chenin blanc, in Zuid-Afrika veelal als 'Steen' aangeduid. Verder zijn er nog zo'n vijftien druivenrassen die, afgezien van de witte colom- bard en de blauwe pinotage (kruising van pinot noir en cinsaut), van minder belang zijn. Opvallend is dat veel Zuid-Afrikaanse wijnen als 'cepage' (wijn van 6en met name genoemd druivenras) worden aangeboden. Daarnaast zijn er 'mengwijnen', waarvan op het etiket de toegepaste druiven worden genoemd. Inglewood Cabernet- Sauvignon/Merlot WIJNCATEGORIE: 9 Een wijn gemaakt van het klassieke druivenduo van Bordeaux. In de geur ontdekt u naast zwarte bessen iets van chocola. Fruit is eveneens overvloedig aanwezig in de smaak, die bovendien een fijne hint heeft van Frans eiken. Rijpe tannines geven de wijn ruggen- graat en bezorgen hem een goede bewaarpotentie. Reserveer deze wijn voor bij een mooi stuk rood vlees. Serveertemperatuur: 16 °C. Steenberg Motif Rouge WIJNCATEGORIE: 8 Zowel in geur als smaak treden rijpe pruimen op de voorgrond bij deze soepele rode wijn die wordt onder- steund door rijpe tannines. Past bij alle soorten vleesgerechten, pasta's en zachte kazen. Serveertemperatuur: 16 "C. Steenberg Motif Rose WIJNCATEGORIE: 6 Rood fruit zoals aardbeien en bessen, kruiden en een pepertje maken deze rose tot een feest om los te drinken of te serveren bij salades, sandwiches, vis en gevogelte. Serveertemperatuur: 8-10 °C. Arniston Bay Chenin Blanc Chardonnay WIJNCATEGORIE: 2 Wijn van chenin blanc uit Stellen- bosch en chardonnay uit Robertson. De eerste geeft de wijn een fijn fris citruskarakter, de tweede (deels op eiken gerijpt) geeft de nodige complexi- teit. Geslaagd als aperitief, bij salades, wit (koud)vlees, gevogelte en jonge kaas. Serveertemperatuur: 8-10 C. Inglewood Sauvignon Blanc/Chenin blanc WIJNCATEGORIE: 2 Deze wijn munt uit door een boeket van tropisch fruit met tonen van vers gemaaid gras. De smaak is fijndroog en elegant. Perfect bij salades, vis met niet-romige saus, jonge kaas. Verruk- kelijk als aperitief. Serveertemperatuur: 8-10 C. Steenberg Motif Blanc WIJNCATEGORIE: 2 Frisse naar appel, peer en laurier rui- kende wijn met een lichtvoetig, droog-kruidig karakter. Gemaakt van sauvignon-blanc, chardonnay en semillon. Lekker bij vis, schaaldieren, geitenkaas en salades. Serveertemperatuur: 8-9 C. AlWrHande 69

Allerhande | 1999 | | pagina 69