Lekker kletsen in de koepel I =tUJtANBl.'xi;TrA kelders, speeltafels, schrijftafels, boeken- kasten enzovoort. 'De koepel is een sym- bool van welstand, weelde en opzettelijke verspilling,' stelt kunsthistoricus Wim Meulenkamp. 'De koepel toont de buiten- wereld dat men het zich kan veroorloven er nutteloze, kostbare zaken op na te hou- den, en dat men zelf, door de tijd die men in de koepel besteden kan, over de nodige vrije tijd beschikt.' Maar zo'n koepel was (en is) een knusse plaats om met gelijkgestemden een pret- tige tijd door te brengen. Niet voor niets werden de theekoepels gebouwd aan de waterkant, aan de rand van het buiten; daarvandaan kon naar hartelust gespied worden naar de buren en naar voorbijgan- gers. De meeste koepels bezitten rondom ramen, vaak wel met gordijnen voor de i wat intiemere momenten! Geliefd waren I de late-middagbijeenkomsten. De tijd tus- sen lunch en souper (dat pas om acht uur 's avonds werd geserveerd) was dermate lang dat de dames van betere komaf zich rond een uur of vijf verzamelden voor de thee. Daarbij aten de dames graag een en ander; cake in diverse variaties, dunne sandwiches met bijvoorbeeld gerookte zalm... Theedrinken in de middag werd zo populair dat mode-ontwerpers speciale 'theekleden' ('tea gowns') maakten; ele gante jurken met extra ruimte in de taille, zodat er naar believen gesnoept kon worden. En zo werden boven het theeblad de allerlaatste nieuwtjes en rod- dels uitgewisseld. Uit de historie blijkt dat het theedrinken in een van het huis afgezonderde ruimte als de theekoepel ook enorm geliefd was bij jongedames. In een gastenboek, dat van 1880 tot 1905 werd bijgehou- den op VreedenHoff bij Loenen, vinden we bijvoor beeld deze woorden van een student in de rechten: 'Wanneer lieve nichtjes Met schalkse gezichtjes In Vreedenhoff's Koepel U steeds amuseeren Is 't voor een student Ook nog zoo vol talent Onmogelijk met vrucht in 't B.W. te studeeren'. De theemelangeur: 'Melangeren houdt de smaak constant' S71>-8 3 6 I J** GPtrsS 'jl Xfc-K seer «run'-A 48 AlUrHandf Tussen lunch en souper Ward de Groote is theemelangeur bij Marvelo in Zaandam, dat de thee voor Albert Heijn inkoopt, keurt, mengt en verpakt. 'Voor ons zijn er drie belangrijke theegebieden: Sri Lanka (voormalig Ceylon), Indonesie - met name Java en Sumatra - en Oost-Afrika, Kenya bij voorbeeld. In verzegelde containers komt de thee per schip naar Rotterdam. Het zegel verbreken wij zelf en we controle- ren vervolgens de verpakking en inhoud. Hoewel thee het hele jaar door wordt geoogst, kan de kwaliteit per dag ver- schillen. We kopen dan ook van verschil- lende theehuizen en mengen zelf om de gewenste smaak te bereiken. Melangeren is noodzakelijk om de smaak van de thee constant te houden. Daarbij proeven we van alle dertien verpakkingsmachines twee keer per dag. Als we de Engelse melange als voorbceld nemen - nog altijd de meest gedronken soort - dan zit daar thee in uit alle drie herkomstgebie- den. We mengen die soorten een half uur lang en laten de thee dan een week staan om te 'huwcn', een mooi woord voor het laten doortrekken van de ver schiliende smaken. We proeven de thee opnieuw en pas als die goed is, wordt ze verpakt. Door hierte melangeren, kun- nen we beter inspelen op wensen van de klant. Zo blijkt dat mensen in Nederland bijna geen losse thee meer willen, en ook het viergramszakje voor een hele pot is op zijn retour. We brengen steeds meer thee in eenkopsverpakkingen. Thee is een gezelligheidsproduct om met z'n alien rond de tafel te gebruiken: een kan heet water en ieder kiest z'n eigen favo- riete thee. Natuurlijk hoort daar ook wat >tr. KG*1 1 'utft*1, lekkers bij. Mijn favoriete thee? Kaneel- thee, de avondmelange en natuurlijk steeds de nieuwste soorten, nu dus de High Tea.'

Allerhande | 1999 | | pagina 48