Vecht Rusten en roddelen aan de AlWrHande 47 Op een mooie voorjaarsdag met gelijk- gestemden kletsen in een theekoepel aan de Vecht, onder het genot van een keur aan theesoorten en zoete lekkernijen. Zo moet het geweest zijn in de 17de en i8de eeuw, toen rijke kooplieden voor hun rust een buitenplaats aan het water hadden. Tegenwoordig worden er in Nederland gemiddeld zo'n 700 kopjes thee per per- soon per jaar gedronken. Maar ooit was thee voorbehouden aan de allerrijksten. In 1610 bracht een schip van de Ver- enigde Oostindische Compagnie - teza- men met letterlijk peperdure specerijen - een kistje thee mee uit China. Het was de eerste thee in Europa, maar de Neder- landse koopvaardijlieden hadden al snel door dat hiermee goed te verdienen was; Historische theekoepels vanaf 1637 namen ze thee mee op elke vaart. Die eerste kistjes thee brachten maar liefst zo'n 17 a 18 gulden per kilo op, in die tijd! Dat zou overeenkomen met duizenden guldens nu. Het gaf dus heel wat aanzien als je je gas- ten thee serveerde. Liefst in porselein. Dat eerste porselein kwam 00k uit China, het diende tijdens het transport als bescher- mende ballastlaag onder de thee. Thee was immers kostbaarder dan porselein! Die eerste theekommetjes (zonder oor) waren heel klein, pas toen de thee betaal- baarder werd kwamen er 00k grotere thee- kopjes, uit Delft bijvoorbeeld, of van zilver. Voordat de thee werd ingeschon- ken deed men een bodempje melk in de porseleinen kommetjes. Dit om het tere materiaal te beschermen tegen de plotse- linge hitte van de thee. De nieuwe gewoonte thee te drinken brachten de welgestelden ertoe speciale kamers in te richten voor het thee- ritueel. De inrichting daarvan was vaak uit China afkomstig: lakmeu- belen en exotische prenten. In diezelfde tijd, we spreken over de periode 1625-1720, zochten Amsterdamse kooplieden ruimte voor ontspanning in het week- einde, een zomerverblijf zogezegd, want de stad werd te druk en te vol. Zij vonden die ruimte aan de Vecht, de waterverbinding tussen Utrecht en Amsterdam. Daar bouwden zij hun buitenplaatsen, met in de tuin, vaak aan de waterkant, een thee koepel. Het gaat wat ver om te zeggen dat deze vierkante, zes- of achtkantige gebouwtjes speciaal werden gebouwd om thee in te drinken - er zijn er bij met complete wijn- tea in Holland De meeste koepels werden heel gewoon door de dorpstimmerman vervaardigd, waarbij hij vaak gebruik maakte van een voorbeelden- boek. Ze staan in de hele Vechtstreek, bijvoorbeeld op Schoon- oord bij Driemond en op Vegtlust en Oud-Over in loenen. Daarnaast werden er vele koepels onder architectuur gebouwd. Hierin is de stijl van een periode terug te zien, koepels is dermate eenvoudig i, dat er al heel wat van gesloopt zUn zonder dat iemand zich erover opwond. Overigens zijn ze het bekijken nQg |jest waar(j (0 a Midden- A hoek bij Nieuwersluis). 'Nutteloze verspilling'

Allerhande | 1999 | | pagina 47