Sterke smaken uit de dop Het is net of alle smaakstoffen voor de eigenlijke plant in deze kiemplantjes zijn geconcentreerd Gerookte kipfllet met een salsa van tuinkers Tomaatjes gevuld met eiersalade en daikonkers Wrap met rosbief en rucolacress Kerssalade 58 AllerHandf uinkers, rucolacress en daikonkers zijn plantjes van pas ontkiemd zaad, dat speciaal voor dit doel is ontwikkeld. Tuinkers wordt gekweekt op een biologische bodem van plantaardig materiaal, rucolacress en dai konkers voorlopig nog op steenwol. De zaadjes worden eerst in een vochtige, warme ruimte tot ontkiemen gebracht. Daarna mogen de stengeltjes bij daglicht uitgroeien tot ze zo'n 5 cm hoog zijn. Afhankelijk van het soort kers en het sei- zoen duurt dit vier tot zes dagen. Vroeger werd tuinkers alleen in het voorjaar gekweekt, nu zijn zowel tuinkers als ruco lacress en daikonkers het hele jaar door verkrijgbaar. Ceconcentreerd De smaak van tuinkers, rucolacress en dai konkers is zo sterk, dat het lijkt alsof alle smaakstoffen voor de eigenlijke plant in deze kleine kiemplantjes zijn geconcen- treerd. Hoewel ze tot de groenten worden gerekend, is de grens met verse tuinkrui- den moeilijk te trekken. De plantjes wor den meestal net als tuinkruiden als smaakmaker en garnering gebruikt, bij- voorbeeld op luxe belegde broodjes en sandwiches, in salades of voorgerechten. Ook de voedingswaarde van de kleine kiemplantjes is heel geconcentreerd. Tuin kers, rucolacress en daikonkers zijn vooral rijk aan vitamine C, caroteen en ijzer. In vergelijking met andere groenten en fruit eet u van deze kerssoorten natuurlijk maar minieme hoeveelheden, maar alle kleine beetjes helpen. Sterrenkers Tuinkers is een oude bekende, ook wel bekend onder de naam sterrenkers of bit- terkers. Vroeger hoorde tuinkers echt bij het voorjaar en bij Pasen. Tuinkers is her- kenbaar aan de lange stengeltjes met kleine spitse blaadjes. De smaak is pittig tot scherp en lijkt iets op mosterd. Tuin kers is vooral lekker bij ei, kaas en tomaat. Rucolacress is al net zo populair als de echte rucola, een slasoort. De dunne steel- tjes met de wat ronde, hartvormige blaad jes hebben net als rucola een frisse, pittige notensmaak. Rucolacress is overigens geen rucola in de dop, het gaat hier echt om een kerssoort. Rucolacress is heerlijk op sandwiches met kaas, eieren of dun gesne- den vleeswaren. Daikonkers is een nieuwkomer. Het zijn de jonge plantjes van de daikon, een soort rettich. Daikonkers is fris en pittig en doet denken aan rettich of radijs. De sten geltjes zijn wat steviger dan die van tuin kers en de blaadjes bolrond. Ook daikon kers is lekker op brood en in salades. Doosjes Tuinkers, rucolacress en daikonkers wor den verkocht in open kartonnen doosjes. Daarin staan de plantjes dicht tegen elkaar aan op de voedingsbodem. Wan- neer u tuinkers, rucolacress en daikonkers in het doosje bewaart in de koelkast, dan blijven de plantjes zeker drie tot vier dagen vers. Een doosje bevat ongeveer twintig gram: voldoende voor twee tot vier personen, afhankelijk van waar de kers voor gebruikt wordt. De kers is meteen klaar voor gebruik, u knipt gewoon de stengeltjes met een schaar van de voedingsbodem af. Om eventuele rest- jes van ontkiemde zaadjes te verwijderen, kunt u de kers in een zeef afspoelen onder koud stromend water. Laat de kers vervol- gens goed uitlekken. Een snel en smaakvol voorgerechtje voor twee perso nen: snijd een gerookte kipfilet schuin in dunne plakjes en leg deze op twee borden. Knip de tuin kers van de bodem en snijd de stengeltjes fijn. Ontvel een tomaat, verwijder de pitjes en snijd het vruchtvlees in blokjes. Meng de tomaat en tuinkers met 1 eetlepel limoensap, enkel druppels tabasco, zout en peper. Schep de salsa op de kip. Vul kleine uitgeholde tomaatjes met (kant-en-klare) eiersalade en steek er een flinke toef daikonkers in. Lekker als borrelhapje, amuse of in combinatie met zalmsaiade of kaassalade. Bestrijk een bloemtortilla met yogonaise en leg er plakjes rosbief op. Knip de rucolacress van de bodem en verdeel de kers over de tortilla. Rol de tortilla stevig op. Lekker bij de lunch of zomaar tussendoor. Ook leuk als borrelhapje. Snijd de wrap in rolletjes van ca. 3 cm breed en steek die vast met cocktail prikkers. Maak voor bij de lunch of als voorgerechtje eens een echte kerssalade. Knip verschillende kerssoorten van het bedje en meng ze voor het volume met een zakje veldsla. Heerlijk met een honingdressing, cherry- tomaatjes, reepjes gerookte kipfilet of verkruimelde geitenkaas.

Allerhande | 1999 | | pagina 38