Veel fruitsoorten produceren tijdens het rijpen ethyleen. Wanneer vruchten met veel ethyleenvorming bewaard worden in de buurt van vruchten met minder ethyleenvorming, dan zullen deze laat- ste sneller rijpen. Bananen, vooral over rijpe, produceren veel ethyleen. Hoewel een kiwi van zichzelf al vrij veel ethy leen produceert, wordt het rijpingspro ces nog versneld wanneer deze samen met een overrijpe banaan in een plastic zakje wordt gedaan. Ook de bewaartemperatuur speelt een belangrijke rol. Zo zal er op een koele bewaarplaats bijna geen ethyleenvor ming zijn. Het Albert Heijn-wijninformatiesysteem Bij een dermatologische test wordt beke- ken of het product bij normaal gebruik tot huidirritaties leidt. Bij een test op hypoallergeni- teit worden de geconcen- treerde grondstoffen van het product op de huid getest. Hierbij wordt nagegaan of de onverdunde grondstof, ook bij frequent gebruik, niet tot een allergische reactie leidt. Overigens kan het ondanks alle testen altijd gebeuren dat iemand voor een bepaald pro duct gevoelig is of een ingredient niet kan verdragen. De uitgebreide productinformatie kan in een derge- lijk geval helpen erachter te komen welk ingredient men niet kan verdragen. Om het risico van een sal- monellabesmetting uit te sluiten, worden alle kant-en- klare toetjes die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, gesteriliseerd of gepasteuri- seerd. Om dezelfde reden geeft AllerHande geen recep ten waarin rauwe eieren zijn verwerkt. Alle kant-en-klare toetjes kunnen dus door jong en oud met een gerust hart worden gegeten. AllerHande 163 In plaats van verse kruiden U kunt verse kruiden in de receptuur vervangen door gedroogde of diep vrieskruiden. Neem voor 1 takje verse kruiden 1 theelepel gedroogde, 4 theelepel poeder of 1 eetlepel diepvrieskruiden. Eet- of fheelepel Als er in de receptuur 1 eet of theelepel staat aangegeven, dan wordt een afgestre- ken lepel bedoeld. Een theelepel bevat 3 milliliter, 1 eetlepel bevat 5 theelepels (IS ml) en 1 deciliter ca. 7 eetlepels (100 ml). Verkrijgbaarheid van producten en ingredienten Niet alle producten en ingredienten die worden genoemd in AllerHande, zijn verkrijgbaar in alle Albert Heijn-winkels. Om duidelijk te maken waar ze verkrijgbaar zijn, staat er soms een omcirkeld cijfer tje bij. Zo'n product is dan in elk geval verkrijgbaar in Albert Heijn-winkels met dat cijfer op de deur. Is het product dat u zoekt niet aanwezig, dan kunt u zich wenden tot de supermarktmanager. Het wordt dan voor u besteld. Natuurlijk kunt u met vragen ook terecht bij de gratis Albert Heijn Servicelijn (0800 0305). Merknamen achter ingredienten Soms ziet u achter een product in de ingredientenlijst van een recept een merknaam staan, bijvoorbeeld: 1 pot vleesfond (380 ml, AH). Van het genoemde product Is bij Albert Heijn dan alleen dat merk verkrijgbaar. Receptprijs is richtprijs De bij de recepten vermelde prijs per persoon (of per portie) is een richtprijs. Door geringere of grotere aanvoer van ingredienten kan de werkelijke prijs wat hoger of lager uitvallen. Met redamecheque toch profiteren van aanbiedingen In AllerHande staan soms ook aanbie dingen vermeld. Soms is de voorraad van een aanbie ding al op, terwijl er nog klanten van willen profiteren. In dat geval kunt u bij de kassa een reda mecheque krijgen, waarmee u - als de voorraad weer Is aangevuld - dat artikel alsnog tegen de aanbie dingsprijs kunt kopen. Dit geldt niet voor de 'zolang de voorraad strekt' aanbiedingen. Hoevecl Bonus punten hebt u al? Het aantal Bonus punten dat u hebt gespaard, ziet u als u uw Bonus kaart langs de prijsscanner in de winkel haalt. Hebt u bij de aanvraag ook uw adres en postcode ingevuld, dan kunt u het saldo ook opvragen bij de sprekende computer van Albert Heijn: tel. (075) 659 59 59. Gaat u uw Bonus punten verzilveren, houdt u er dan rekening mee dat het grootst mogelijke aantal Bonus punten dat u in kunt ruilen wordt afgeschreven. Wat te doen bij verlies, diefstal of beschadiging van uw Bonus kaart? Bij verlies of diefstal kunt u de Bonus kaart laten blokkeren via de sprekende com puter, tel. (075) 659 59 59. Uw gespaarde punten zijn dan veiliggesteld. Bij de infocounter in uw Albert Heijn winkel ontvangt u een nieuwe Bonus kaart met twee sleutelhangers. Door er een wijzi- gingsformulier (geen inschrijfformulier) in te vullen, kunt u uw gegevens en uw Bonus punten laten overzetten op uw nieuwe kaartnummer. Is uw Bonus kaart of uw Bonus sleutelhanger beschadigd en zijn de overgebleven kaarten niet toe- reikend? Vraag ook dan een nieuwe set aan bij de infocounter. Wilt u de onbeschadigde oude kaarten blijven gebruiken, vul dan tevens een wijziglngs formulier in en geef aan dat u beide kaartnummers wilt blijven gebruiken. Zo zorgt u ervoor dat u met alle kaarten kunt voortbouwen op uw oude Bonus puntensaldo. De oude en nieuwe Bonus kaart moe ten overigens wel op hetzelfde adres staan. Het rijpen van fruit Hoe komt het dat het rijpingsproces van een kiwi versneld wordt wanneer de kiwi samen met een overrijpe banaan in een plastic zakje wordt gedaan? Mevr. S. te P. rr Alle bij Albert Heijn verkrijgbare wijnen hebben een kleurcode. Elke kleur vertegenwoordigt een groep van een bepaald type wijn: wijncategorie: i lichte, frisse, fruitige witte wijnen wijncategorie: 2 j ronde, fruitige, soms wat kruidige witte wijnen wijncategorie: jH voile, rijke, witte wijnen wiincategoriE: 4 friszoete tot halfzoete witte wijnen Wat is het verschil tussen hypoallergeen en dermatologisch getest? Op veel verpakkingen staat tegenwoordig derma tologisch getest of hypoallergeen of allebei. Wat is precies het verschil? Mevr. 0 te K. Worden er rauwe eieren verwerkt in kant-en-klare toetjes? Op de verpakking van een kant-en-klare bavarois staat dat er eieren in zijn verwerkt. In verband met kans op een salmonellabesmet- ting wil ik weten of het hier gaat om rauwe eieren. Mevr. P. te G. wijncategorie: s halfzoete tot rijke, zoete witte wijnen wijncategorie: 6 rosewijnen QygOgjgi: lichte, soepele, fruitige rode wijnen j voile, ronde, vaak wat kruidige rode wijnen I stevige, rijke, krachtige rode wijnen I rijke, zoete rode wijnen en port WIJNCATEGORIE8 WIJNCATEGORIE: 9 WIJNCATEGORIE: 10

Allerhande | 1999 | | pagina 163