11 umi 01m Zo gezond zijn vezels feit of illusie? Haar snel vet? o Vezels zijn een verzamelnaam voor de onver- teerbare bestanddelen van plantaardige pro- ducten, die ook in het lichaam niet worden verteerd. Omdat voedingsvezels geen bouw- stoffen bevatten, vond men ze jarenlang maar onnodige ballast. Inmiddels wordt steeds dui- delijker dat vezels de darmen gezond houden en onontbeerlijk zijn voor een goede darmwer- king en een soepele stoelgang. Bovendien geven ze snel een verzadigd gevoel. In de darmen houden ze het vocht vast, waar- door de ontlasting gemakkelijker door de dar men kan worden getransporteerd. Hierbij is het overigens van belang dat u voldoende drinkt. Vezels zorgen er ook voor dat schadelijke stof- fen beter en sneller worden afgevoerd, en ver- kleinen daarmee de kans op darmkanker. Er zijn ook aanwijzingen dat de vezels in fruit en groente het cholesterolgehalte verlagen en de bloedsuikerspiegel op peil houden. Vezels zijn vooral te vinden in groente en fruit, volkorenproducten en peulvruchten zoals linzen, bonen en erwten. Voorjaarsmoeheid is een merkwaar- dig verschijnsel, want medisch aantoonbare verklaringen voor deze 'kwaal' zijn er niet. Voorjaarsmoe heid wordt vooral geassocieerd met de wisseling der seizoenen: de overgang van winter naar lente, van donker naar licht, van binnen naar buiten. In de lange, donkere winter zitten we binnen, we krijgen minder zonlicht en we zijn minder in beweging. Bovendien doen verkoud- heids- en griepvirussen ook nog eens een aanslag op de weerstand. Aan het eind van zo'n periode kan 'de pijp leeg zijn'. Ga lekker naar buiten: flink wandelen, joggen of fietsen en geniet van de voorjaars- zon op uw huid. Beweging maakt u niet moe maar wekt juist energie op! Neem eventueel een multivita- minepreparaat om uw voorraad vitamines en mineralen aan te vullen (o.a. Davitamon). Winterbenen AllerHande 147 Aandacht voor de 8UITEN- En binnenkant Spoel uw haar na het wassen na met koud tot lauw water. Warm water verstoort het evenwicht van de hoofdhuid en dat resulteert in nog meer huidvet. Voorjaarsmoeheid: Ziet u er tegenop uw witte winterbenen weer aan de buitenwereld te tonen? Een zelfbruiner (bv. van Nivea) kleurt ze bij, maar gebruik deze niet direct na het harsen of ontharen. De kans is groot dat er dan vlekken ontstaan.

Allerhande | 1999 | | pagina 147