Brood is zo iets elementairs Dagvers brood bAlbert Heijn Zaanse familie (uit de bus) Wit brood Op de tafels: - Brabantse familie In de schappen: Bruin brood Streekfamilie Volkoren toiletpapier,' antwoordden de meeste mensen. 'Dat is het mooie van brood,' aldus de broodinkoper. 'Brood is zo iets elementairs.' Dat kun je wel zeggen. Volgens het Voorlichtingsbureau Brood wordt er in Nederland bijna 700 miljoen kilo brood per jaar gegeten, ofwel zo'n 60 kilo per persoon. Dat lijkt veel, maar uit een onderzoek onder circa 6000 Nederlanders is gebleken dat er in verhouding nog altijd te weinig koolhydraten en voe- dingsvezels worden gegeten en te veel vet. Meer brood eten zou al veel schelen, want in brood zitten veel koolhydraten en voedingsvezels, terwijl brood tegelijkertijd vetarm is. Het Voedingscentrum adviseert volwassenen daarom vijf tot zeven boterhammen per dag te eten. Waardevolle voedingsstoffen Gemiddeld bevat brood 40 tot 52% koolhydraten (zetmeel), een belangrijke bron van ener- gie. Maar brood bevat nog veel meer waardevolle voedings stoffen. Plantaardige eiwitten bijvoorbeeld, en vezels. Hoe donkerder het brood, des te meer voedingsvezels het bevat. Witbrood wordt gebakken van fijngemalen tarwebloem, dat alleen uit de meelkern bestaat. Per 100 gram is de hoeveelheid voedingsvezel in witbrood gemiddeld drie gram. Voor bruinbrood wordt een groter deel van de tarwekorrel gebruikt. Daardoor bevat 100 gram bruinbrood gemiddeld vijf gram vezel. Volkorenbrood wordt gebakken van meel van de hele tarwekorrel en bevat per 100 gram gemiddeld zeven gram voedingsvezel. Voedings vezels prikkelen de darmen om harder te werken. Ijzer Wat brood nog meer onmis- baar maakt in het dagelijks AH Zaanse snijder wit AH Zaanse snijder bruin AH Zaanse snijder volkoren AH Zaanse snijder meergranen Euro Shopper wit Favoriet wit AH Knip wit AH Casino wit AH Melk wit AH Tijger wit AH Boerenwit sesam (van de plaat) Brabants plaat wit Brabants plaat bruin Brabants plaat volkoren Brabants plaat meergranen Euro Shopper bruin Favoriet bruin AH Knip bruin AH Casino bruin AH Tijger bruin AH Boerenbruin sesam AH Tarwe rogge AH Vezelmout AH Biologisch tarwe rogge ('wild' gebakken) Goois zonnepit wit Veneziaans bruin Twents donkervolkoren Sallands zonnepit meergranen Favoriet volkoren AH Knip volkoren AH Allinson volkoren AH Boerenvolkoren sesam AH Grofvolkoren met zonnepitten AH Vitaal meergranen AH Biologisch Allinson AH Biologisch meergranen voedingspatroon zijn de B-vitamines en mineralen. B-vitamines zijn belangrijk bij de energie-stofwisseling. Ook bevat brood ijzer (dat trouwens het beste wordt opgenomen in combinatie met vitamine C, bijvoorbeeld in de vorm van vruchtensap of een salade). Dat brood een dikmaker zou zijn, is een fabeltje. De hoeveelheid vet is hooguit drie procent. Bovendien betreft het alleen plantaardig vet. Het vetgehalte van brood met zaden, zoals sesamzaad of zonnebloempitten, is wel iets hoger dan dat van gewoon brood. 1. Besmeereen boterham Veneziaans bruin met grove mosterd en beleg met belegen boerenkaas en rucola. 6. Besmeereen boterham Sallands zonnepit met honing en beleg met Bettine Blanc en wat fijngehakte walnoten. 128 AllerHdnde

Allerhande | 1999 | | pagina 128