Ooit geweten dat er busbrood is, brood van de plaat en wild gebakken brood? AllerHande bracht een bezoek aan broodinkoper Ge Happe: 'Hoe meer ruimte een brood krijgt, hoe knapperiger de korst.' Ge Happe. broodinkoper bij Albert Heijn: 126 AllerHande 'De korst In totaal heeft Albert Heijn meer dan 35 soorten dagvers brood. Dit brood wordt 's nachts door de warme bak- kers van Albert Heijn gebakken en ligt's ochtends in de win- kel. Dat is meteen het verschil met het brood dat in de winkel wordt afgebakken. Verreweg het meeste dagverse brood is busbrood, dat in blik- ken wordt gebakken. Daarnaast is er brood van de plaat: de Brabantse broden. Deze wor- den met z'n drieen tegelijk gebakken. Er worden drie stuk- ken deeg op de plaat gelegd, die in de oven aan elkaar vast- bakken. In de winkel worden ze losgesneden. Het resultaat is brood met een heel zachte kruim en een heel eigen smaak. Tot slot is er 'wild gebakken brood', wat inhoudt dat de broden helemaal los van elkaar worden gebakken, op de vloer van de oven. Ge Happe: 'Steeds meer mensen lopen daar warm voor. Veneziaans bruin is bij- voorbeeld wild gebakken, maar ook het Twents donkervolko- ren, Goois zonnepit wit en Sal- lands zonnepit meergranen krijgen van ons alle ruimte om te rijzen. Dat gebeurt automa- tisch met rijk deeg, van het beste meel verrijkt met allerlei ingredienten. Het resultaat is een rondom gebakken brood met een knapperige korst en een voile, zachte kruim. Kijk maar eens naar dat Venezi- aanse bruin, gemaakt van semolinabloem, volkorenmeel, lupinezaadjes, meloenpitten, geel lijnzaad, gierst, mats en olijfolie. De knapperige korst is heel bepalend voor de smaak. Om over de heerlijke geur nog maar te zwijgen.' Zestig kilo per persoon Ge Happe herinnert zich een onderzoek in Italie, waarin onder andere werd gevraagd naar wat nu echt nooit mocht ontbreken in huis. 'Brood en u A v- 4 v v

Allerhande | 1999 | | pagina 126