Perfecte begeleiders van een glaasje sherry Ook een sherry heeft zo z'n voorkeuren. Deze combinaties zijn de beste maatjes. Om meteen te proberen, want de hapjes zijn zo klaar. Een plakje hardgekookt ei met ansjovis- rolletje (Deep Blue, nettogewicht ca. 48 g) vraagt om een fijne wijn. Maar wel een met body, anders valt hij volledig in het niet bij het zout van de ansjovis. Het zilte van een slanke manzanilla gaat er prima mee samen. 1 Het zoet van dadel (Ja Micasar, 200 g) gevuld met verse roomkaas (AH, 125 g) vormt een heerlijk hapje dat het midden houdt tussen zoet en hartig. Een sherry met een vleugje zoet ligt in dezelfde lijn. Schenk er een glas sherry amontillado of sherry medium dry bij. 4 In elke Spaanse tapasbar staan ze op de kaart: 'gambas al ajillo'. Deze cocktail- garnalen in olie met knoflook gebakken (AH, 125 g) zijn het ultieme hapje bij een glas manzanilla, sherry fino of sherry very dry. i 2 Door chorizo (vleeswaar of verpakt: Chorizo de Pueblo, Revilla, nettogewicht ca. 225 g) zacht uit te bakken in een beetje olie, lijkt het of de smaken van de worst nog beter tot hun recht komen. Een forse sherry is hier op z'n plaats, zoals een sherry fino of sherry very dry, een sherry medium dry of amontillado. 2 4 Naast de extreem hartige smaak van Goudse brokkelkaas (met een likje appel- stroop) redt alleen een supergeconcen- treerde wijn het. Dat kan een stevige rode wijn zijn, een port, een glas zoete wijn of... de bijna stroperige sherry PX. Een absolute aanrader als kaasdessert! Ook cream sherry is een goede keus.® I 5 Deze Spaanse Groente Tortilla (AH Huis- traiteur, 300 g) is lekker, zacht en vol van smaak. Neem er een frisse, droge maar zachte sherry bij, zoals een sherry fino of sherry dry. 2 De nootachtige smaak van Rambol Cre- meux met noten sluit precies aan bij het nootachtige in een glas sherry fino of sherry very dry. 1 2 De zogenaamde tapasschotel (AH huis- merk, ca. 125 g) bevat drie Spaanse vlees- warenspecialiteiten: pikante chorizo, pittige lomo en gekruide salchichon gran serrano. Chorizo is de Spaanse variant van salami, lomo is aan de (berg)lucht gedroogd mager ribstuk met fijne kruiden en salchichon gran serrano staat voor een magere, Spaans gekruide droge metworst. Aanbevolen sherry's zijn een voile fino, een amontillado of een medium sherry. 2 4 Deze kleine mosselen (Deep Blue, netto gewicht ca. 125 g) zijn gehuld in een saus met een prettig pikante smaak. Een sherry fino of sherry very dry kan dankzij het intense aroma het pikante aan, maar is tegelijkertijd elegant genoeg om de smaak van de mosselen niet te overheersen. Bij deze pikante kipsalade (AH, 250 g) doet een voile sherry het het best. Bijvoorbeeld een sherry medium dry of sherry amontillado. 4 Tijdens een Spaanse borrel staan geroos- terde (warme) amandelen en groene olij ven met vullingen (Carbonell) standaard op tafel. In Jerez wordt er een glas sherry fino bij geserveerd, in San Lucar de Barra- meda een glas manzanilla: allebei ideale combinaties. i Deze smeu'ige tonijnsalade in milde kerriedressing (John West, nettogewicht ca. 192 g) is heerlijk bij een glas droge sherry fino. 2 uenos amiqos 1 Ei met ansjovis 2 Cevulde dadels 3 Cambas al ajillo 4 Gebakken chorizo 3 Overjarige kaas 6 Groentetortilla 7 Notenkaas 8 Tapas 9 Pikante mosselen 1 10 Pikante kipsalade 11 Gevulde olijven 12 Tonijn in kerriedressing Manzanilla, fino Fino Amontillado Cream sherry, PX 68 AllerHandf

Allerhande | 1999 | | pagina 68