als tuttig drankje voor dames die zichzelf te dik vonden. De goudgele wijn leek niet meer te passen bij de smaak van de jaren tachtig. Althans, zo dacht de massa erover. Gelukkig was ei een kleine groep die sherry bleef drinken, waarderen en pro- moten. In het begin van de jaren negentig verscheen sherry weer op de wijnkaart van exclusieve restaurants. Het verguisde drankje werd als het ware herontdekt door een nieuwe generatie koks en wijnobers. Zij zagen en proefden dat je met sherry van alles kunt doen en dat het, door z'n intense smaak, mooi combineert met de nieuwe (Nederlandse) keuken. Nu, vijf jaar later, mag sherry ook thuis weer op tafel komen. De massa-sherrytrend ligt ver achter ons, maar goede sherry's gaan het opnieuw helemaal maken. En terecht, want sherry is en blijft in al z'n geuren, kleuren en smaken een verrukkelijke en unieke wijn. De aanduiding Jerez-Xerez-Sherry wordt beschermd door de Denominacion de Origen. Deze garandeert de herkomst van de sherry en de controle van de druif tot het moment dat de sherry klaar is voor gebruik. Met andere woorden: sherry is pas sherry als er 'Jerez' op de fles staat. Het blijft een wonder dat alleen daar, in het uiterste zuiden van Andalusie, in de kleine driehoek tussen Jerez de la Frontera, Sanlu- car de Barrameda en El Puerto de Santa Maria, de karakteristieke sherry gemaakt kan worden. Sherry wordt gemaakt van de palominodruif. Het is, net als port, een versterkte wijn. Dat wil zeggen dat er aan Een wonder BIJ CHOCOLADE Alle sherry's worden van de palominodruif gemaakt, behalve PX. Voor deze zwartbruine sherry wordt de Pedro Ximen^z-druif gebruikt. PX is een heel geconcentreerde en bijna stroperige sherry. Walnotenijs met chocoladesaus op het menu? PX is de perfecte begeleider! my Moeld is Het is hard werken voor de palomino- druivenstokken op de ruwe rotsbodems in Jerez de la Frontera. De sherry wordt er alleen maar lekkerder van. BIJ DESSERTS EN KAAS Cream sherry wordt gemaakt van fino of oloroso waaraan een zoete wijn wordt toegevoegd. Cream sherry is zoet, maar zelden zwaar. Steeds vaker wordt deze sherry bij nagerechten met noten, mokka of karamel geschonken. Ook bij belegen kaas doet een cream het erg goed. AllerHande

Allerhande | 1999 | | pagina 65