Paella van hier heeft iets speciaals' Enrique Martinavarro: AllerHande 35 je in heel vecl variaties tegen. De drie elementen samen bepalen de kleur van onze keuken. Fruit wordt vooral in desserts gebruikt, en de groen- ten en rijst vooral gecombi- neerd met vis of vlees.' Tradities De Spaanse keuken is rijk aan tradities. Enrique: 'Onze dag- indeling is wat vreemd. Geen ontbijt, hooguit koffie. Om een uur of elf de 'almuerzo', een sandwich of zo. Om twee uur een flinke lunch, daarna siesta. Vervolgens weer aan het werk, en dan om een uur of acht, negen het avondeten. In de steden verandert dat patroon langzaam, maar op het platteland amper. Je ziet bijvoorbeeld ook dat fast food hier nauwelijks aanslaat. Wij hebben trouwens ons eigen fast food: tapas. En die zijn veel lekkerder.' Verreweg het populairste gerecht in Valencia is de tradi- tionele paella met konijn en kip. De zondagmiddag lijkt het moment voor deze Spaanse culinaire krachtpatser. Heel veel mensen genieten dan van een paella, thuis of in een landhuisje op het platteland. Enrique is voor zijn werk vaak van huis, maar hij hecht erg aan deze Valenciaanse traditie: 'Ik vind veel dingen lekker, ook de buitenlandse keuken. Maar paella van hier heeft iets speciaals. Tot mijn grootmoe- der een paar jaar geleden over- leed, was het elke zondag raak. Met z'n alien rond de paella, iedereen een lepel en lekker eten uit de pan. Dat is feest hoor! De paella is een soort bindmiddel.' Rond de paella hangt een sfeer van geheimzinnig- heid, vindt Pepe: 'Alle ingredienten die we ge- bruiken, komen van eigen grond. Zelfs het water waarin we de rijst koken heeft een eigen unieke smaak. En elke familie bereidt de paella op geheel eigen wijze, wij dus ook. Dat is een beetje de mys- tiek van paella. Twee kilometer verderop smaakt-ie alweer anders.' DE PLUK Op de plantage Benamar Reva lijkt alles rustig, totdat er plotseling een lachsalvo uit de dichtbegroeide boomgaard klinkt. Het blijken de plukkers te zijn, die in razend tempo de vruchten losknippen. In oogsttijd (van november tot mei) zijn er soms wel 2.000 plukkers voor Martinavarro in de weer. Het is handwerk, en dus arbeids- intensief. Het juiste moment van plukken is heel belang- rijk. Te vroeg betekent onrijpe vruchten, te vroeg op de dag betekent te vochtige vruchten. DE TEELT Het klimaat, de grond en de teelttechniek zijn bepalend voor de kwaliteit van de mandarijnen en sinaas- appels. Dat klimaat varieert flink, waardoor de citrus- vruchten in elk gebiedje op een ander tijdstip rijp zijn; prettig voor de constante aanvoer. De compositie van de grond bepaalt de kwaliteit en ook de snelheid van rijping. De irrigatie - via een complex buizenstelsel - de bemes- ting, de snoeiwijze, de verwerking: het zijn allemaal essen- tidle voorwaarden voor topkwaliteit. Martinavarro heeft 65 deskundigen in dienst die de telers in de regio erbij adviseren en assisteren. DE VERWERKING Spanje produceert jaarlijks vijf mil- joen ton citrusfruit. De helft is voor de export, vijf procent daarvan komtvoor rekening van Martinavarro. Ongeveer een derde van de export van Martinavarro gaat naar Albert Heijn. In drie pakstations worden de vruchten verwerkt. Dat is een complex proces, want er zijn veel verschillende kwaliteiten. De definitieve selectie is handwerk. In het hoogseizoen werken er ca. 350 mensen in de pakstations.

Allerhande | 1999 | | pagina 35