ingebuigerde ingredienten m 'Zonder stropdas kwam je er niet in Mahmut Atasever: AllerHande 159 broodrooster goudbruin roosteren. Opgevan- gen grillvocht en ca. 1 theelepel peppersauce door tomatensaus roeren. Shoarmabroodjes op vier borden leggen. Helft van tomatensaus erover verdelen. Gehaktkebabs erop leggen en yoghurtsaus eromheen gieten. Rest van toma tensaus erop scheppen. Direct serveren, bij- voorbeeld met een frisse salade. Bereiden: ca. 50 minuten Prijs p.p.: ca. 3,75 Bevat per eenpersoonsportie: 570 kilocalorieen eiwit 32 g - vet 34 g - koolhydraten 35 g W1JNSUGGESTIE: 2 Dit gerecht biedt een kruidige, friszure smaak. U vindt het terug in Arneston Bay, een levendige wijn uit Zuid-Afrika. Serveertemperatuur: 8-10 °C. Mahmut Atasever (43) was zestien jaar toen hij in 1971 naar Nederland kwam om zijn geluk te beproeven. In 1988 opende hij zijn restaurant Papatya, waar hij nog steeds met veel enthousiasme zijn gasten onthaalt op een Turkse maaltijd. Het eerste Turkse restaurant in Amster dam was Istanbul, aan de Keizersgracht, waar Mahmut begon als afwasser. Toenter- tijd waren er nauwe- lijks buitenlandse restaurants in Amsterdam, zelfs geen pizzeria's, en de mensen wilde wel eens wat anders dan Chinees. Bij Istanbul kwamen vooral de 'duurdere mensen'. Mahmut: 'Zonder stropdas kwam je er niet in. Bij Turkije was het publiek gevarieerder, maar ook daar zag je bijna alleen Nederlanders.' Op het menu stond uitsluitend de pure Turkse keuken. 'Het keuken- personeel kwam regelrecht uit Tur kije en kookte zoals het dat thuis geleerd had. De keuken van toen was in vergelijking met nu veel rijker. Bovendien was er meer keuze uit losse gerechten.' Tegenwoordig wordt gewerkt met opgemaakte borden. Een van de populairste gerechten is nog altijd kebab yoghurt. Andere speciali- teiten zijn mezze, mediterrane voor- gerechtjes, zoals een auberginesalade. De jaren tachtig brachten enorme veranderingen op gang. Atasever: 'De economische crisis had grote werk- loosheid onder de gastarbeiders ten gevolg. Om aan de kost te komen zet- ten veel Turken slagerijen, bakke- rijen, koffiehuizen op. Ook kwamen er toen eethuisjes zoals je die ook Mahmut Atasever: 'Als ik het echt niet meer weet, bel ik mijn moeder in Turkije.' ziet in het straatbeeld van Istanbul; kleine restaurantjes waar je snel even wat kunt eten. Daar kwamen vooral Turken op af.' Ook Mahmut Atasever startte in die tijd zijn eerste restau rant, waar hij de wat luxere gerech ten uit de Turkse keuken serveerde. Die formule geldt nog steeds voor zijn huidige restaurant Papatya. Naast de gerechten op de kaart kookt hij in principe alles waar de klant om vraagt. 'Er komen hier bijvoorbeeld mensen die net in Turkije op vakan- tie zijn geweest. Die willen dan eten wat ze daar ook hebben gegeten. Als ik het gerecht ken, maak ik het klaar en anders ga ik op zoek naar het recept. En als ik het echt niet meer weet, bel ik mijn moeder in Turkije.' Turks Specialiteiten Restaurant Papatya, Ruiten Brouwerstraat 19, Amsterdam. (020) 622 08 65

Allerhande | 1999 | | pagina 59