De magnetron zorgde voor een ware omwenteling van snelkookpan van gewichtjes naar elektronica AllerHdnde 59 naar magnetron 1930 IflUANs Daphne jansen (21) 'Een wens? Een magnetron!' In technisch opzicht ver- tonen ze geen enkele over- eenkomst. Toch kan de snelkook- of hogedrukpan worden beschouwd als een voorloper van de magne tron. De snelkookpan was in Duitsland al rond 1890 bekend; wanneer hij in Nederland kwam is niet exact duidelijk. Werd de kooktijd met de intrede van de snelkookpan al aanzienlijk verkort, de magnetron - een uitvin- ding van de Amerikanen uit 1945 - zorgde voor een ware omwenteling. Ineens stonden diepvriesmaaltij- den in enkele minuten op tafel en was het warmen van melk voor in de koffie een peulenschil. In Neder land is de magnetron pas de afgelopen tien jaar populair geworden. M M V. D1GITALE WEEGSCHAAL(F): WITTE BAKJES(I): GARDE(J): ZIE BLZ. 75 'Toen ik op kamers ging wonen, was ik net jarig. De meeste keu- kenspullen kreeg ik van familie en vrienden. Pannen en keukengerei, die mijn moeder toch in het tien- voudige had, kreeg ik van haar. Mijn eerste keukenhulp kreeg ik 00k cadeau: een hogedrukpan, compleet met een kippensoep- pakket om hem uit te proberen. Ook heb ik van iemand een fri- teuse gekregen. Zo'n schattige kleine waar je net drie kroketten in kunt bakken. Ik heb zelf een elektrisch oventje gekocht. Als er mensen bij mij komen eten, kook ik meestal wat uitgebreider. Dan maak ik vaak een ovenschotel. Zonder oven zou ik echt niet kunnen. Mijn favoriete appa- raat is de water- koker. Een waterkoker is veel sneller dan een fluitketel en je bent af van dat irritante, neuroti- sche fluitje. Vroeger schreeuwde ik altijd 'hou je kop' tegen de fluitketel! Wat ik nu niet echt mis, maar wel zou willen hebben, is een magne tron en een handmixer. Zo'n tosti apparaat dat mijn moeder graag wil, lijkt me ook wel handig. Ik maak nu tosti's in mijn koeken- pan, maar dan worden ze zo vet. Rond 1900 was de weegschaal met gewichtjes nog volop in gebruik. Het wegen van ingredienten was een secuur werkje. Op de ene schaal ging meel, suiker of wat men dan ook wilde wegen, op de andere schaal werden ijzeren gewichtjes gestapeld om het gewicht te bepalen. Met de elektronische weegschalen van tegenwoordig zijn de gewichtjes overbodig geworden. Een druk op de knop en het gewicht verschijnt tot op de milligram nauwkeurig op het display.

Allerhande | 1999 | | pagina 39