f draai aan de schakelaar k van passe-vite naar staafmixer van molen tot keukenmachine AlWrHande 37 'Van alle apparaten in mijn keuken gebruik ik de handmixer en de blender het meest. Vooral de blender was voor mij een open- baring. Ik maakte vroeger altijd babyhapjes in een roerzeef, met van die schijven. Dat werd vaak een enorme kliederboel. Met de blender kon ik heel gemakkelijk allerlei verse groente- of fruithapjes maken, dat was echt ideaal. Ik heb ook een staafmixer, maar daar ben ik niet zo weg van. Ik heb ooit geprobeerd er aardappelpuree mee te maken, maar dat werd een kleverige pap. Ik gebruik de staaf mixer vooral voor kleine hoeveelheden. Een keukenmachine trekt me niet. Als ik zie wat je allemaal moet demonteren en schoonmaken... De magnetron gebruik ik veel om te ontdooien of om eten op te warmen. Vooral als de kinderen op onregelmatige tijden thuiskomen, vind ik de magnetron ontzettend handig. Mijn eerste magnetron was zo'n 'Flint- stone-apparaat' waarop je alleen de minuten kon instellen. Hij had zelfs geen ontdooistand! Wat ik nog graag zou willen hebben, is een tostiapparaat, zo eentje waar je de tosti's oplegt en die je dan dichtdrukt. Dat is wel iets voor een volgende ver- jaardag.' Setske jansen-Beek (49) 'De blender vind ik een openbaring!' Hoewel de naam anders doet vermoeden, kostte het fijnmaken van ingredienten met behulp van de passe-vite (volop in gebruik in de jaren zestig, letterlijk: 'pas- seert snel') aanzienlijk meer tijd dan met de hedendaagse staafmixer. Alleen lang- durig ronddraaien van de hendel resul- teerde in een fijne tomatensoep of groentepuree. Nu hoeven we alleen maar de stekker in het stopcontact te doen en de staafmixer doet in enkele minuten zijn werk. Worst en gehakt werden vroeger letterlijk gedraaid. De vette delen van het vlees verdwenen in de aan het aanrecht bevestigde vleesmo- len en werden met de hand tot slier- tjes gemalen. De keukenmachine drong de vleesmo- len naar de achter- grond. Met het juiste hulpstuk in de machine wordt vlees, maar ook groente of fruit, in enkele minu ten tot de gewenste sub- stantie gedraaid.

Allerhande | 1999 | | pagina 37