Tegenwoordig volstaat een druk op de knop of c van petroleumstel tot keramische kookplaat Het geemailleerde petroleumstel werd rond 1900 volop gebruikt. Het vormde een extra warmtebron naast de ouderwetse houtkachel. Op het stelletje kon suddervlees nagaren en bleef de koffie lekker warm. Men had er niet van kunnen dromen dat er ooit zoiets als een keramische kookplaat zou worden uit- gevonden. Moest de keukenmeid vroeger in de weer met kacheldeksels en roosters, op deze gladde kookplaat laat zelfs de zwaarste pan zich gemakkelijk verplaatsen. 1920 'Koffie zet ik nog steeds in een potje waarin je het water opgiet.' 'Mijn eerste keuken had een granieten aanrecht en een goot- steen met van die zwart-witte tegeltjes. Ik kookte toen al op een gasfornuis. Later, toen we in Friesland gingen wonen, kookte ik op butagas, omdat daar nog geen aardgas was. Dat begon toen net te komen in Nederland. Het eerste elektrische apparaat dat we aanschaften was een broodrooster. Zo'n ding waarin je het brood tegen het ver- warmingselement aan moest zetten. Verder moest ik van elektrische appara- ten niets hebben. Al die knoppen, je wist nooit of iets nu aan of uit stond! Nog steeds doe ik zo veel mogelijk met de hand. Koffie zet ik in een potje waarin je het water opgiet. Mijn man beweert dat hij 'elektrische koffie' niet lekker vindt. Wei heb ik een citruspers en nog steeds een broodrooster. Het broodrooster zou ik niet meer kunnen missen, dat gebruiken we iedere dag. Van mijn dochter heb ik een magnetron gekregen. Een simpel apparaat met wei- nig knoppen. Elke dag bracht mijn dochter een bakje eten dat 'over' was. Ik verdenk haar er nog steeds van dat ze dat alleen maar deed om mij aan die magnetron te laten wennen. De sapcentrifuge waar mijn broer mee aankwam heb ik geweigerd. Al dat gedoe voor een glaasje sap. Ik heb hem gezegd dat ik daar niet aan begon en dat hij dat ding maar weer moest mee- nemen.' I I Creetje Beek-Ligthart (76)

Allerhande | 1999 | | pagina 36