bleek deze een bijzondere smaak te krijgen. Zonde om weg te gooien dus. Zo ontston- den sushi, kleine hapjes van rauwe vis en rijst (soms omwikkeld met nori, een zee- wier) uit het land van de rijzende zon. Sushi zijn er in vele variaties. De 'kale' beschrijving van vis-met-rijst doet de sushi dan ook danig te kort. De bereidings- tech- niek is uniek, het gerecht streelt de tong en is een lust voor het oog. In Japan hebben de meeste gezinnen zeker een keer per week sushi op het menu staan. De ene keer zelfgemaakt, een andere keer bereid door een echte meester - de sushi-itamae. Voor Albert Heijn worden de sushi ook gemaakt door zulke 'kunstenaars in de keuken'. Dat er geen enkele concessie aan de kwaliteit wordt gedaan, blijkt wel uit het feit dat de sushiproducent van Albert Heijn ook bekende Japanse restau rants in Nederland van deze delicate hap jes voorziet. Zoals gezegd: de versheid is 100% gegaran- deerd. Per slot van rekening gaat het om rauwe vis (tonijn, zeebrasem, garnaal en zalm) van absolute topkwaliteit. Ook de rijst moet overigens aan diverse voorwaar- den voldoen: deze moet stevig zijn, glan- zen, en na het koken op smaak worden gebracht met (rijst)azijn. Dat maakt de sushi stevig en kleverig genoeg om met stokjes of de vingers op te pakken, maar zacht genoeg om in de mond uiteen te vallen. Lekker weinig calorieen Goede sushi kunnen wedijveren met de fijnste biefstuk of ossenhaas. Een vergelij- king met carpaccio (rauwe dungesneden 'Tranen' ter verzachting Gari als opfrisser ossenhaas) is misschien niet eens zo gek, al hebben sushi natuurlijk een compleet andere smaak. En het mooie is: sushi bevatten weinig calorieen en de vis bestaat vooral uit onverzadigde vetten. De mini-sushiset die op 31 december in de grootste Albert Heijn-winkels verkrijgbaar is, bevat een sushi met zalm, een met gar naal, een met tonijn, een hosomaki kom- kommer, een hosomaki wortel, een uramaki tonijn, compleet met gari, soja saus, wasabi en eetstokjes voor 9,95. In ca. 50 winkels verkoopt Albert Heijn nog meer kant-en-klare sushi producten: een grotere sushi-set, een maki-set (de rijstge- rechtjes hebben hier de vorm van een rol- letje) en een vegetarische sushi-set (met groente en ei). De verkoopadressen zijn bekend bij de Albert Heijn Servicelijn (0800-0305). De genoemde sets zijn door- gaans alleen op vrijdag en zaterdag ver krijgbaar, maar speciaal voor de feestdagen ook op 24 december, 31 december en 2 januari. Op bestel- ling kan Albert Heijn bovendien partysets voor tien of meer per- sonen leveren. Sushi bestellen doet u door het bestelformulier in de speciale sushi-fol der (verkrijgbaar in de betreffende Albert Heijn-winkels) in te leveren. Wilt u de sushi op 24 december ophalen, bestel ze dan uiterlijk 21 december. Voor ophaaldag 31 december is 28 december de uiterlijke besteldatum. Bij elke set worden gari (geschaafde gember), sojasaus, wasabi (mierikswortelpasta) en eetstokjes geleverd (inclusief beknopte gebruiksaanwijzing). Helemaal compleet dus, waardoor u sushi kunt eten zoals sushi bedoeld zijn: om er direct en intens van te genieten. Sommige mensen schrikken even terug als ze horen dat in sushi rauwe vis is verwerkt, maar wie ze eenmaal heeft geproefd is ver- loren. Sushi zijn een ware delicatesse. De vis is supervers, en dat maakt de smaak heel puur. Daarom moeten sushi ook meteen genuttigd worden op de dag van aankoop. Albert Heijn heeft in zo'n vijftig winkels een proef met Japanse sushi gehou- den. Daarbij is gebleken dat de absolute versheid van de sushi inderdaad voor hon- derd procent kan worden gegarandeerd. Daarom is er speciaal voor oudejaarsavond en uitsluitend op 31 december, in de grootste Albert Heijn-winkels een mini-sushi-set verkrijg baar, zolang de voorraad strekt. Sushi kunnen bogen op een zeer rijke traditie. Japan is een visland bij uitstek en de populairste manier om vis op te dienen is vers, en dat betekent rauw. In de achtste eeuw bedacht een Japanner een methode om verse vis te conserveren: hij wik- kelde de vis in rijst. Als hij de vis wilde eten, gooide hij de rijst weg. Maar door het gisten van de rijst Tongstrelend Argeloos een hapje 'wasabi' nemen is ten sterk- s ste af te raden! Niet voor niets heeft deze groene pasta de bijnaam 'namida', wat 'tranen' betekent. Die springen dan ook letterlijk in uw ogen als u niet oppast. Wasabi groeit vooral 1 langs stromende beken en heeft een scherpe smaak, die de maagwerking stimuleert. Wasabi- 2 fans menen dat het de stoelgang bevordert en g mogelijk zelfs gif zuivert. Buiten Japan groeit de wasabi-plant niet. Een vergelijkbare smaak heeft de mierikswortel, die dan ook vaak als z 2 vervanger wordt gebruikt. Een prettige eigen- o schap van wasabi is dat het de visgeur verzacht. Vermengd met de sojasaus vormt het een heer- 3 lijke saus voor de sushi. Bij sushi worden altijd plakjes zoetzure gember ("gari") geserveerd. De smaak is pittig, maar toch ook zoet. Dat komt doordat de plakjes, die van de gemberwortel zijn geschaafd, een dag of zeven in gezoete rijstazijn worden gelegd. De kleur van de gember neigt daarna naar roze. De gemberstukjes zijn vooral bedoeld om de smaak wat te neutraliseren. De mond wordt als het ware opgefrist voor een volgende smaaksensatie. Twaalf eeuwen oud

Allerhande | 1998 | | pagina 21