Panforte, cantuccini en guelfo uit Panforte Sapori Deze kerst hebt u de kans te genieten van traditionele Italiaanse banketspecialiteiten uit Toscane. Bij Albert Heijn zijn dan namelijk 'panforte', 'cantuccini' en 'guelfo' verkrijgbaar. 150 AlltrHande Panforte: vanuit het klooster de wijde wereld in Panforte is uitgevonden door een Toscaanse non, zo gaat het verhaal. Ze maakte de kruidkoekachtige koek voor de zusters in haar klooster, maar de faam van de panforte oversteeg de klooster- muren. Zo namen de kruisvaarders grote voorraden mee als krachtvoer op hun tochten naar het oosten. 'Pan forte' is Italiaans voor 'zwaar brood'. En zwaar is het zeker, want de koek is rijk gevuld met amandelen, zuidvruchten, hazelnoten en kruiderijen. Maak de stukken van deze feestelijke kersttaart dan ook niet te groot. Natuurlijk is de productie ervan niet het alleenrecht van het klooster gebleven. In 1838 begon de apotheker(l) Sapori met de verkoop van de panforte Sapori. Een trouwe klant was koningin Margherita, een lekkerbek wier naam aan heel wat gerechten is blijven kleven. Omdat de vor- stin aanleg had om dik te worden, ontwik- kelde Sapori een iets minder zware variant. De huidige panforte was daarmee geboren en kon aan zijn zegetocht beginnen. Albert Heijn importeert de enige echte, ambachtelijk gemaakte panforte Sapori uit Siena. Delen van het productieproces zijn inmiddels geautomatiseerd, maar nog steeds komt er veel handwerk aan te pas. Zo is het in de vorm drukken van het mengsel van geconfijte zuidvruchten, amandelen en kruiden iets wat geen machine goed kan. De kwaliteit wordt bepaald door het gehalte aan amandelen. Als een soort 'appellation controlee' staat dat dan ook op de verpakking vermeld. Cantuccini en guelfo: dopen als nieuwe trend Oh wee, als je vroeger een biscuitje in de thee of koffie doopte. Dat was ongepast en getuigde niet van enige opvoeding. Maar met de Italiaanse cantuccini en guelfo alia mandorla (met amandelen) mag het weer. Sterker nog: het moet! Ze behoren flink gedoopt te worden in koffie of wijn. Een goede traditie is daar mee een nieuwe trend geworden. Cantuccini komen oorspronkelijk uit Prato en zijn bedoeld om na de maaltijd met een drankje genuttigd te worden. Ze worden van oudsher in dessertwijn gedoopt, in vin santo bijvoorbeeld. Maar het kan ook heel goed in een spumante of (ook heel lekker!) in amaretto. Hoe dan ook, dopen moet. Anders is dit koekje echt veel minder smakelijk. De guelfo is een wat modernere variant van de cantuccini met een langwerpige vorm en is speciaal gemaakt om in de koffie te dopen. En of dat nu Hollandse Perla of een Italiaanse espresso of cappuccino is, dat maakt niet uit. Thee of melk kunnen uiteraard ook.

Allerhande | 1998 | | pagina 130