f Drie landen, drie kazen: negen smaken \J* - Beproefd Frans kaas zonder maaltijd, dan eejj maaltijd zonder kaas' Hoe stelt u een kaasplank samen? Port en kaas: 'un bon mariage' AllerHande117 of fromaqe? Voldoende variatie is een eerste vereiste voor een kaasplankje. Let zowel op verschillen in smaak als in textuur: is de kaas hard of zacht, hoe 'voeit' hij aan op de tong? Begin met de mildste kaas en bouw de smaak vervolgens op. (Voor de getoonde kaasplankjes kunt u de volgorde van de tekst aanhouden.) Op die manier worden de smaakpapilien geleidelijk geprikkeld en gaat de ene kaas niet de andere overheersen. Op kamertemperatuur komt kaas het beste tot zijn recht. Haal de kaas dus op tijd uit de koelkast. Een Fransman gaat niet over 6£n nacht ijs als het gaat om de aankoop van zijn kaas. Er moet geproefd, geknepen en geroken worden en een stevige discussie met de kaasboer is niet uitgesioten. Deze Franse kaasplank voldoet aan alle eisen. Lou P^rac is een ambachtelijk gemaakte kaas op basis van schapenmelk. De uit de Pyreneefin afkomstige kaas heeft een zachte structuur en is heerlijk romig. Chaumes is een kaas voor liefhebbers. Zoals de geur al doet vermoeden, is hij pittig van smaak. Hij is verrassend lekker in combinatie met karwijzaadjes. De koning onder de blauwe aderkazen is de roquefort, een bijna scherpe, zoute kaas, die wordt verzacht in combinatie met een stukje rijpe peer. (anonieme Franse uitspraak) Dat port en kaas samen zo lekker smaken, zit'm in het feit dat zoet en pikant (zout) zo goed combineren. Ze leve- ren precies de juiste 'chemie' in de mond. Naast stilton gaan tal van andere (met name pikante) kaassoorten fantastisch samen met port, zoals Franse, Italiaanse en niet te vergeten Hollandse kaas, bijvoorbeeld belegen Goudse of overjarige brokkelkaas. Voor een kaasplankje als des sert kunt u kiezen uit tawny, vintage of colheita port. Witte port en ruby port zijn vooral geschikt als aperitief.

Allerhande | 1998 | | pagina 117