R LEVEN A en D Het geheim van de walnoot Vi famine informatie op internet fe" J* een belangrijk duo 86;AllerHande erse walnoten zijn een interessante bron Vvan vitamines en mineralen, en leveren ook veel energie. Ter informatie voor wie op de pondjes wil letten: een ons walnoten levert zo'n 700 kilocalorieSn. Wat dat betreft zijn het wel de 'zwaarste' noten die we kennen. Maar, walnoten verbergen meer onder hun pantser. Ze bevatten een hoge concentratie onverzadigde vetzuren, waaronder linolzuur. En wie de noot kraakt, geeft zich ook over aan een kleine bron van mineralen als koper, calcium, fosfor en magnesium en vitaminen als E en B6. Albert Heijn verkoopt verse walnoten in netjes van 500 gram (groenteafdeling). Wilt u meer weten over vitami nes, dan kunt u sinds kort terecht bij de website van het Vitamine Informatie Bureau van TNO Voeding. De site bevat naast algemene informatie over vitamines ook een nieuwsru- briek waarin de meest recente ontwikkelingen op onderzoeks- gebied zijn opgenomen. De opgenomen informatie is ont- leend aan wetenschappelijke vakbladen, proefschriften en congressen. Http://www.voe ding.tno.nl/vitamine. Meestal komen de vitamines A en D samen voor in voedingsproducten en vitaminesupplementen. Niet zo verwonderlijk, want zowel A als D zijn alleen in vet oplosbaar. Toch hebben de vitamines verder weinig met elkaar te maken. Vitamine A is onmisbaar voor de groei, het in stand houden van de (huid)cellen en het gezichts- vermogen. Vitamine A komt in kleine hoeveelheden voor in zuiveiproducten, eieren, lever, vette vis en margarine, halvarine en bak- en braad- producten. Het lichaam kan de stof beta caroteen - die onder meer voorkomt in wortels, boerenkool en broccoli - ook omzetten in vitamine A. Vitamine D maakt onze botten sterk. Deze vitamine zit in margarine, boter, halvarine, bak- en braadproducten, eieren en vette vis. Het lichaam maakt deze vitamine ook zelf aan, onder invloed van zonlicht. Naarmate we ouder worden, gebeurt dat wel minder. Omdat het aantal zonneuren in de winter afneemt, worden vitamine D-supplementen (bij Albert Heijn verkrijgbaar in de zeif- bediening en bij de infocounters) in dit sei- zoen aanbevolen voor kinderen tot 7 jaar, zwangere en zogende vrouwen, mensen met een donkere huid en ouderen vanaf 65 jaar.

Allerhande | 1998 | | pagina 86