Een figurant in de hoofdrol Ui figureert in veel recepten maar is ook een dankbaar hoofdingredient. Afhankelijk van de bereiding smaakt-ie steeds weer anders. T) Soorten AllnHandf |6i Buitenqewoon -Uijna alle uien die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, worden geteeld volgens de principes van Aarde Waarde. Dat wil zeggen dat de uiente- lers hun gewassen omringen met veel zorg voor kwaliteit en aandacht voor het milieu. Ze mogen het gewas bijvoorbeeld maar beperkt bemesten. Want door uien veel mest te geven, is de kans groter dat ze ten prooi vallen aan ziektes. En deze ziektes zouden de telers weer te lijf moeten gaan met chemische bestrijdingsmidde- len. Voor het gebruik daarvan gelden echter strenge voor- schriften. Toch ontkomt een uienteler er niet helemaal aan deze middelen te gebruiken. Uien zijn namelijk erg gevoelig voor schimmelziektes. Die vormden met name dit jaar een gevaar omdat er in het voorjaar en de zomer veel regen viel. Door goed in de gaten te hou- den wat de weersvoorspellin- gen zijn en hoe het gewas zich ontwikkelt, proberen de uien- telers het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen tot een minimum te beperken. De meeste uiensoorten worden in Nederland geteeld. De zoete uien vormen daarop een uit- zondering. Die komen uit Spanje en Argentinie. Deze zonaanbidders komen in ons klimaat niet voldoende aan hun trekken. Bovendien groeien ze het liefst op een hoogte van ongeveer 600 meter. De gewone gele uien zijn ver krijgbaar in diverse maten en verpakkingen (500 en 750 gram, 1 en 1,5 kilo). Voor wie de voorkeur geeft aan biologi- sche groenten zijn er biologi- sche uien. Ze zijn herkenbaar aan het merk AH Biologisch en het EKO keurmerk. Ook van de sjalotten is er een biologische variant. De smaak van deze kleine, ovale uitjes is mild en fijn. Ook zijn ze aromatischer dan de gele uien. Bosuitjes zijn door hun verfijnde, verse uien- smaak met name geschikt voor sauzen en salades. De decora- tieve rode ui, met zijn voile en pittige smaak, leent zich vooral voor koude gerechten en salades, want de dieprode kleur verdwijnt tijdens het ver- warmen. De zoete ui (merk: OSO) smaakt mild en fris, en veroorzaakt geen tranende ogen bij het snijden.

Allerhande | 1998 | | pagina 61