Sandqerdi Svenn Gunnarsson (r) en 6udmundur Marteinson leveren reqelmatiq kabeljauw aan Ny-Fiskur: 'We zijn 12 a 15 uur per daq op zee. In de zomer beqinnen we vaak om A uur, want dan weet je dat je de beste plek hebt. 's Avonds lossen, een paar uurtjes slapen, en de volqende morqen weer vroeq weq. Da's een mooi leven.' AllerHande 19 Bij slecht weer (boven windkracht 4) varen de boten slechts een tot anderhalve mijl uit, anders lopen ze het risico hun lijnen te verliezen. Bij goed weer gaan ze soms wel 50 mijl uit de kust, daar zit meer vis in kouder en helderder water. Volgens Birgir Kristins- son hebben vooral de oudere vissers een zintuig voor het beste stekkie: 'Ze hebben de meest geavanceerde fishfin- ding-apparatuur, maar ze voe- len aan waar ze ongeveer moeten zijn. Het is's ochtends vaak een gevecht wie er als eer- ste uitvaart.' De beste kwaliteit Vers en snel zijn sleutelbegrip- pen bij Ny-Fiskur. De vissers, die vanaf 4 uur in de ochtend zijn uitgevaren, bellen rond 11 uur naar de veiling om de verwachte vangst te melden. Die kan alvast verkocht wor- den, zodat daar later op de dag geen tijd mee verloren gaat. Alle veilingen in IJsland zijn via een online verbinding gekoppeld. In elke havenplaats kunnen visinkopers rond het middaguur bieden op vis die dus nog gevangen moet wor- den! Birgir Kristinsson: 'Als het in Sandgerdi slecht weer is, kan ik de vis elders vandaan halen. In IJsland kan er name- lijk altijd wel ergens gevist worden.' Sandgerdi is een van de grootste havenplaatsen in IJsland. Circa 80 zelfstandige vissers varen bijna dagelijks uit. Hun aantal wordt minder, want steeds meer vissers ver- kopen hun schepen en vis- quota aan grote bedrijven. Ny-Fiskur maakt soms ook gebruik van dit systeem, om verzekerd te zijn van aanvoer

Allerhande | 1998 | | pagina 19