U^Sufamijfcn 'IJsland heeft nau- welijks Industrie. De zee is schoon en de temperatuur van het water laag. Beter kan niet. Hier komt de beste kabeljauw vandaan.' De beste kabeljauw komt uit IJsland Birgir Kristinsson is trots op 'zijn' IJsland en 'zijn' kabeljauw. In Ny-Fiskur, het visverwerkingsbedrijf in het vissersplaatsje Sandgerdi dat hij samen met Pieters Visbedrijf N.V. uit Brugge op poten heeft gezet, prepareert hij de beste kabeljauw voor Albert Heijn. Via uitgekiende logistiek ligt de vis korte tijd later in de winkels. Vissen met lijnen IJsland is tweeenhalf keer zo groot als Nederland, maar telt slechts 270.000 inwoners. Het land wordt omsloten door de Atlantische Oceaan. Ruim 70% van de export is vis. En ruim 40% daarvan is kabeljauw. Hoewel de (computer)techno- logie duidelijk zijn intrede heeft gedaan, blijven veel acti- viteiten handwerk. Zo wordt dagverse kabeljauw niet in net- ten gevangen, maar met lijnen en haken. Ny-Fiskur koopt veel van 'lijnvissers', omdat die dagelijks verse vis binnen brengen. Vissen met lijnen biedt bovendien meer flexibili- teit en laat de vissen onbescha- digd. De kabeljauw die gevangen wordt is tussen de drie en vijf jaar oud en weegt 2 a 5 kilo. Op de kleine een- mansboten heeft de visser vier tot zes lijnen met elk zes haken tot zijn beschikking. Alle apparatuur aan boord is elektronisch gestuurd. De com puter beweegt de lijnen met kunstaas en geeft een signaal als de visser beet heeft en de lijnen kan ophalen. Het tweede type boot, de 'long- liner', is een tweemansboot die 25 tot 35 lange lijnen met 420 haken per stuk uitzet. Per lijn worden zo'n 50 a 60 vissen opgehaald. is AllnHdndf

Allerhande | 1998 | | pagina 18