SERVICE Ya Hoe gezond is maisbrood? Sinds enige tijd koop ik zo nu en dan maisbrood omil.it ik het zo lekker vind. Maar is het ook even gezond als de vezelrijke broodsoor ten? Dhr. T. te H. Hoewel maisbrood wat minder vezelrijk is dan volkoren broodsoor ten, is het zeker een volwaardig brood en prima geschikt als variant op volkoren brood. Volkorenbrood bevat per 100 gram 8,5 gram vezels, maisbrood tussen de 5 en 6 gram. Hoe komt het dat het alcoholpercentage in wijn niet altijd gelijk is? Onlangs kocht ik enkele flessen Wel- moed pinotage/merlot van 1997. Op het ene etiket stond een alcoholpercentage van 12% en op het andere stond 13% aangegeven. Wat is hiervan de reden? Dhr. W. te A. Het alcoholpercentage van wijn wordt bepaald door de hoeveelheid suiker in de gebruikte druif en deze hangt af van het aantal zonuren. Hoe meer zon, hoe hoger het suikergehalte. Om de kwaliteit van wijn zo constant mogelijk te houden, wordt steeds een andere 'blend' gebruikt. Dit is een mix van verschillende druiven- soorten. Het alcoholpercentage kan daar- door wel eens wat verschillen, maar ligt voor wijnen van de Pinot- en Merlotdruif meestal tussen de 12,2% en 12,7%. Omdat er aileen hele procenten op het etiket worden vermeld, wordt 12,2% afgerond naar 12% en 12,7% naar 13%. Met reclamecheque toch profiteren van aanbiedingen In AllerHande staan soms ook aanbiedingen vermeld. Soms is de voorraad van een aanbie- ding al op, terwijl er nog klanten van willen profiteren. In dat geval kunt u bij de kassa een reclamecheque krijgen, waarmee u als de voorraad tegen de normale prijs weer is aan- gevuld - toch dat artikel tegen de aanbiedings- prijs kunt kopen. Dit geldt niet voor de 'zolang de voorraad strekt'-aanbiedingen: die herkent u aan een sterretje Receptprijs is richtprijs De bij de recepten vermelde prijs per persoon (of per portie) is een richtprijs. Door geringere of grotere aanvoer van ingredienten kan de werkelijke prijs wat hoger of lager uitvallen. Waar komt de naam 'joden'koek vandaan? Jodenkoeken vind ik ongeveer de lekkerste koeken die er bestaan. Wat ik me al een hele tijd afvraag is: waarom heten ze eigenlijk zo? Mevr. A. te D. Het verhaal gaat dat een joodse bakker uit Amster dam rond het jaar 1900 de koeken bakte volgens een oud joods recept. De koeken waren niet alleen lekker, maar ook voedzaam, en al gauw kon de bakker de vraag nauwelijks nog aan. Vaak werden de koeken door joden meegenomen op religieuze reizen. Om al deze joodse ver- wevenheid kreeg de koek al gauw de naam 'joden'koek. In onze winkels zijn twee varianten verkrijgbaar: de bekende Enk- huizer jodenkoek en AH Jodenkoek; deze laatste is met roomboter bereid. Beide zijn verpakt in een hersluitbare kunststof bus zodat ze niet alleen goed te bewaren zijn, maar ook gemakkelijk mee te nemen. Wassen met vloeibaar was- middel of met waspoeder? Is er een advies te geven wanneer het beste waspoeder gebruikt kan worden en wanneer een vloeibaar wasmiddel? Dhr. O. te A. Met zowel vloeibare als poeder- wasmiddelen kunnen goede resultaten worden bereikt, dus is een goed advies eigenlijk niet te geven. Vloeibaar wasmiddel heeft wel het voordeel dat het niet, zoals poeder, nog moet oplossen. Dus wanneer heel fijne weefsels gewassen moeten worden op een lage temperatuur, is een vloei baar middel iets gemakkelijker in het gebruik. Verder zou in een (te) voile wasmachine poeder zich kunnen hechten aan het wasgoed omdat het onvoldoende ruimte heeft om op te lossen. Waspoeders zijn in tegenstelling tot vloeibare middelen te verkrij- gen met bleekmiddel, dus wan neer bleken gewenst is (witte was) is poeder geschikter. Verder is het een kwestie van persoon- lijke voorkeur. Vragen aan de Servicelijn Wilt u iets weten over producten die bij Albert Heijn verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfslei- ding in uw winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de gratis Albert Heijn Servicelijn (0800 0305). AllerHande125

Allerhande | 1998 | | pagina 125