B Zinnenstrelend lekker Miljoenen menseri over de hele wereld hebben een hartstochtelijfo relet tie met chocolade. Alleen al bij de gedachte aan een stukje chocolade gaat hurt bloed sneller stromen. AllerHande 117 Het toverwoord luidt chocolade oekenkasten vol zijn er inmiddels geschreven over chocolade, het eindproduct van de cacaoboon. Deels heeft dat te maken met de smaaksen- satie die chocolade bezorgt. Deze lekkernij streelt de smaak- papillen, omdat het smeltpunt ervan bijna gelijk Is aan onze lichaamstemperatuur en choco lade meer dan 500 eigen smaakstoffen bevat. Chocolade bei'nvloedt echter ook onze stemming. Na het eten ervan komen in de herse- nen twee stoffen vrij: seroto- nine en endorfinen. Serotonine bezorgt ons een gevoel van rust, terwijl endor finen energie en een opgewekt gevoel geven. Als er een lage concentratie van deze stoffen in de hersenen is, daalt de stemming. Op zo'n moment voelen we een sterke biologi- sche behoefte om het tekort aan te vullen. En dat verklaart die (bijna) onbedwingbare trek in chocolade. Een beetje verliefd? Chocolade bevat nog meer stoffen die een gunstig effect op ons hebben, onder andere theobromine. Net zoals cafeine zorgt deze stof ervoor dat we alerter worden en ons beter kunnen concentreren. Als klap op de vuurpijl zit er in choco lade ook nog fenylethylamine, de stof die vrijkomt als we ver liefd zijn. Wetenschappers betwijfelen echter of choco lade ons datzelfde, fantastische gevoel geeft. Waarschijnlijk verdwijnt de fenylethylamine bijna geheel tijdens het verte- ren van chocolade. 'Waar liij het aller-allermeest naar verlangde was... CHOCOLA', schrijft Roald Dalit over de hoofdpersoon in 'Sjakie en de chocolade- fabriek'. De anne familie kan Sjakie alleen op zijn verjaardag een kleitt chocoiadereepje geven. 'De eerste dagen keek hij er alleen maar naar, maar hij raakte hem niet aan. En als hij het op het laatst niet langer nit kon houden, dan maakte hij het papier eromheen in een lioekje een heel klein beetje los, zodat hij een klein stukje chocola zag en dan nam hij een piepklein hapje, net genoeg om de heerlijke smaak door zijn hele mond te proeven.' Roald Dalil (1916-1990) was zelfook een grote liefhebber van choco lade. Mijn grote voorliefde voor chocolade begon eigenlijk pas toen ik veertien of vijftien jaar oud was. De reden dat ik noch iemand anders van mijn generatie vroeg ten prooi viel aan chocoladeversla- ving komt alleen maar omdat er in die dagen te weinig echt lekkere chocoladerepen te krijgen waren.' (Uit: 'Aan tafel met Roald Dahl' van Felicity Dahl) De lekkerste chocolade Fijnproevers laten hun smaak- papillen het liefst strelen door chocolade van topkwaliteit. Wat de ene chocolade nu zoveel lekkerder maakt dan de andere, heeft alles te maken met de ingredienten en het bereidingsproces. 'De kwaliteit van chocolade hangt af van drie dingen: de cacaobonen moeten gaaf en onbeschadigd zijn, de chocolade moet bestaan uit een melange van verschillende cacaosoorten en, als laatste, de bonen moeten precies lang genoeg geroosterd zijn.' Dit schrijft de Mexi- caanse Laura Esquivel in haar roman 'Rode rozen en tortil la's' wanneer hoofdpersoon Tita chocoladedrank bereidt. Bij het bereiden van chocolade komt echter heel wat meer kijken: het malen van de ger- oosterde cacaobonen; het toe- voegen van extra cacaoboter, suiker en eventueel melk of room. Dan volgen het mengen, kneden en eindeloos roeren van de massa. Chocoladema- kers die dit hele proces cons- cientieus uitvoeren en niet beknibbelen op ingredienten, maken de lekkerste chocolade. In de culinaire wereld wordt de Belgische chocolade van Callebaut hoog aangeprezen, evenals de Zwitserse merken Toblerone, Lindt en Milka, En natuurlijk hebben we onze eigen Nederlandse trots met de merken Verkade en Delicata, het eigen kwaliteitsmerk van Albert lleijn.

Allerhande | 1998 | | pagina 117