Steeds meer hoogwaardige alternatieven voor vlees Tegenwoordig eet ongeveer tweederde van de Nederlanders een of meer keer per week geen vlees bij de warme maaltijd. Op zo'n dag kiezen zij steeds vaker voor een vegetarische vleesvervanger. Naar verwachting worden deze plantaardige eiwitbronnen steeds belangrijker. 96 AllerHande De eiwitbronnen van de iteraard kunnen eieren, kaas en noten in een maal tijd het vlees vervangen. En niet te vergeten tofu en tempe, de vleesvervangers die vegetariers van oudsher gebrui- ken. Maar tegenwoordig is er veel meer keus. De nieuwste generatie vleesvervangers van Quorn, Tivall en SoFine zijn speciaal gemaakt om het vlees bij de warme maaltijd te ver vangen. Ze lijken veel op snel- klaarvleesproducten en zijn ook snel en gemakkelijk te bereiden. Extra aandacht voor voe dingsstoffen Bij regelmatig een dagje zon- der vlees en bij een volledig vegetarische voeding is het goed extra te letten op de hoe- veelheid ijzer, de vitamines Bl, B2, B6 en B12 en eiwit; deze voedingsstoffen halen we anders voornamelijk uit vlees. Ijzer is onmisbaar voor het transport van zuurstof in ons lichaam en nodig om fit en actief te blijven. Ijzer zit ook in plantaardige voedingsmid- delen. Deze soort ijzer wordt echter minder goed opgeno- men dan dierlijk ijzer. In com- binatie met vitamine C (uit groenten, fruit, citrussap) wordt ook dit plantaardig ijzer goed opgenomen. Ijzer zit bij- voorbeeld in volkorenproduc- ten, maar ook in sojaproduc- ten als tahoe, tempe en vlees vervangers van SoFine en Tivall. De B-vitamines zijn belangrijk voor een goede werking van het zenuwstelsel en om ons lichaam snel van energie te voorzien. Ze worden ook gele- verd door volkorenproducten, melkproducten, peulvruchten, ei, groente en fruit. Bij een vegetarische voeding is het dus van belang voldoende van deze voedingsmiddelen te eten. Eiwit is noodzakelijk voor groei, herstel en instandhou- ding van lichaamscellen en weefsels, bloed, enzymen en hormonen. Bij een voeding zonder vlees krijgen we al aar- dig wat eiwit binnen uit melk en kaas. Ook plantaardige voe dingsmiddelen als graanpro- ducten, peulvruchten, noten, rijst, aardappels en vleesver vangers leveren eiwit. Mede dankzij deze eiwitrijke vlees vervangers op basis van soja of een paddestoelachtig plantje is het mogelijk om met een vege- tarisch menu toch aan de dagelijkse eiwitbehoefte te vol- doen. Vlees levert grofweg tussen de 20 en 30 g eiwit per 100 g. Vleesvervangers leveren min der eiwit: gemiddeld tussen de 10 en 20 g per 100 g. Toch zijn dit volwaardige vervangers, want de hoeveelheid eiwit is wel voldoende voor een vol waardige voeding.

Allerhande | 1998 | | pagina 96