De regionale keuken is de inspiratiebron van dit restaurant van wereldklasse Gebakken zalm met knoflook en spekjes Dagelijks ontvangt de vijftig mensen tellende staf voor zowel de lunch als het diner een maximum van honderd gasten. Veelvouden daarvan worden wekelijks teleurgesteld; vooral weekendmaaltijden zijn vaak al maanden tevoren vol- geboekt. Een groot deel van de (zeer Internationale) klanten komt met enige regelmaat terug. Dat heeft niet alleen te maken met het voortreffelijke eten, maar ook, zo zegt Jean- Pierre, 'met de ziel van ons bedrijf: wij willen dat iedereen zich bij ons thuis voelt, of het nu een koningin is of een echt- paar dat lang heeft moeten sparen om hun trouwdag te vieren.' De ambiance van l'Auberge de l'lll is bijna die van een intiem museum. In de ontvangsthal en de haaks op elkaar staande eetzalen valt te genieten van antiek aardewerk uit Straats- burg, van zilveren koelemmers, van prachtige wijnkaraffen en vooral van schilderijen. Aan de wanden hangen ruim twintig werken van Roger Miihl, waar- onder een reusachtig portret van Paul in de keuken, terwijl ook originelen van Bernard Buffet te zien zijn Kookstijl De kok, Marc Haeberlin (43), vindt het moeilijk om zijn kookstijl te omschrijven. Ener- zijds maakt hij traditionele schotels die al heel lang op de kaart staan, zoals de nog altijd veelgevraagde zalmsouffle, anderzijds creeert hij voortdu- rend nieuwe gerechten. 'De regionale keuken is ons funda ment,' stelt hij, 'vandaaruit bouwen we verder.' Uiteraard begint een maaltijd in l'Auberge de l'lll met een aperitief. Hoofdsommelier Serge Dubs (in 1989 uitgeroe- pen tot beste wijnober ter wereld) adviseert graag een glas muscat. Deze droge, naar verse druiven geurende wijn beschouwt men in de Elzas als het ideale aperitief. Al snel krijgt de muscat gezelschap van een klein voorafje - dat vaak zo verrukkelijk is dat je er wel een heel bord van zou lus- ten. Het bestaat bijvoorbeeld uit luchtig roerei met truffel of een coquille (sint jacobsschelp) met een saus van prei, truffel en aardappel. Daarna begint de pret pas echt. In zijn keuze- menu's verwerkt Marc altijd een veelheid aan smaken. Zacht en subtiel worden vaak afgewisseld door kruidig en pittig. Een heel fijn smakend gerecht als steurfilet (afkom- stig uit de Gironde, bij Bor deaux) met kaviaar, een licht romige wijn- en kaviaarsaus, zuurkool en aardappeltjes, wordt bijvoorbeeld opgevolgd door een moot tarbot op Cajun-gekruide inktvisjes. Harmonie Klassiek en eigentijds zijn in de menu's verweven. Decennia lang geleden bedacht Paul de smeltende zachte, getruffeerde ganzenleverterrine, terwijl de enigszins oosterse combinatie van langoestinestaartjes, een langoestinekroketje, Chinese kool en een licht met kerrie aangemaakte salade een vondst is van Marc. Bij de hoofdgerech- ten zijn in het seizoen altijd wild en lamsvlees aanwezig, met daarnaast meer verrassende gerechten, zoals de heel lang- zaam, bij 100 graden gegaarde duivenborst die bedekt wordt met spinaziemousse. Serge Dubs voorziet elke scho- tel trefzeker van een passende wijn. Een mineralige Riesling Schlossberg bij de steur met kaviaar, een zeldzame, bijna exotisch smakende Klevener de Heiligenstein bij de kruidige tarbot, een door rode vruchtjes gedomineerde Elzasser pinot noir bij de duif: steeds is er sprake van een volstrekte har monie. Bij de kazen kan de pittige, regionale Munster niet ontbre- ken. Hij ligt op de kaaswagen, maar kan ook in bewerkte vorm worden besteld, koud of warm. Dan zijn er nog de des serts, waaronder het met aard- beiensorbet en fantastisch vanille-ijs gevulde schuimtaar- tje 'op de manier van groot- moeder Haeberlin'. Een diner wordt besloten met koffie of thee, een snoeperijtje en een heel klein nadessert in de vorm van tiramisu of een puntje taart. Het afscheid valt zwaar, maar de geuren, de sma ken, de beelden en een warm gevoel van welzijn blijven: pure perfectie is onvergetelijk. Auberge de l'lll 2 Rue Collonges au Mont-d'Or 68970 Illhaeusern Alsace, Frankrijk tel. 00 33 389 71 89 00 fax: 00 33 389 71 82 83 90 AlltrHandf

Allerhande | 1998 | | pagina 90