Traditioneel of trendy: het kan allebei M, .ooi bestek siert elke tafel, maar: wat hoort waar te liggen? Zo zit de vork in de steel... Traditioneel gedekt Het geheim van een traditioneel gedekte tafel schuilt in de com- pleetheid van het tafelgerei. Behalve een compleet bestek en een compleet (glas)servies, zijn ook een smetteloos tafellaken en bijpassende servetten gezichtsbe- palend. Een (laag) boeket op tafel maakt het diner extra feestelijk. Absoluut 'not done' zijn pannen op tafel, schalen opdienen met dikke ovenwanten en roken ter- wijl anderen nog eten. Rechauds mogen, maar servetringen en messenleggers zijn een tikkeltje ouderwets. Wanneer u voor iedere gang nieuw bestek neer- legt, hebben messenleggers ook geen nut. Traditioneel wordt er van buiten naar binnen gedekt. Het bestek dat u als eerste nodig heeft, ligt dus aan de uiterste buitenkant van het bord. Soeplepel, messen en servetten (indien niet gevou- wen op het bord) horen rechts van het bord, wijnglazen (naast elkaar als u meer soorten wijn schenkt) er rechts boven. De vor- ken en het bordje voor het brood plaatst u links van het bord, een eventu- eel vingerkommetje er links boven. Het dessertcouvert ligt officieel boven het bord. Verwijder voordat u het nagerecht op tafel zet peper- en zoutstel, alle scha len, borden, rechauds en onderleggertjes. Kortom, alles wat met het hoofdgerecht te maken had. De bloemen mogen blijven staan. Wat de tafelschikking betreft: houd reke- ning met de mate waarin uw gasten elkaar Tot ver in de 15de eeuw deelde men ongegeneerd elkaars mes, terwijl vorken lang in onbruik bleven. In 1733 schreef Justus van Effen nog: 'Wei jon- gen! Waar mag jij toch geleerd te heb ben met een vork te eten? Ik ben tot die grootse zwier niet opgevoed.' 'Ik' is in dit verhaal een eenvoudige timmer- man die zijn zoon op diens bruiloft toespreekt in 'Tafereeltje van oud-Hol- landse vrijage Kobus en Agnietje'. Vandaag de dag omvat een bestek soms meer dan 30 onderdelen. Ook de vier Albert Heijn-bestekken Nice, Versailles, Orleans en Cannes omvatten, als ze straks compleet zijn, ongeveer alles wat u zich maar kunt wensen. Dit najaar worden taartvork- jes, een taartschep en een groentelepel aan de bestekken toegevoegd. kennen en plaats belangrijke gasten (ere- gasten of ouderen) altijd hoog, dat wil zeggen dichtbij u als gastvrouw of -heer. Trends Nu u weet hoe het hoort, bent u misschien ook wel benieuwd naar hoe het mag! Want hoe streng de regels ook lijken, u bent natuurlijk vrij ze te interpreteren. Bovendien schrijft etiquette-deskundige Inez van Eijk volkomen terecht: 'Laat u nooit door vorken en messen in de war brengen.' Over de trends op tafelgebied, is interieur-styliste Petri Houweling opval- lend kort van stof: 'De trend is dat er geen trends zijn. Alles mag!' Haar collega Wil- lekejanssen onderscheidt daarentegen duidelijk twee stromingen: het minima- lisme aan de ene kant en de overdaad aan de andere kant. Bij het eerste moet u den- ken aan een sobere aankleding: donker- grijze servetten, geen bloemen op tafel. 'Een beetje Japans', aldus Janssen. 'Alles is puur en sober, maar o zo smaakvol. Dat geldt ook voor de maaltijd zelf, die in al zijn soberheid wel de smaakpapillen prikkelt.' De overdadige stroming valt volgens Jans sen uiteen in een felgekleurde sixties-revi val met veel plastic items en een klassieke richting, waarbij de nadruk vooral ligt op de rijkheid en kwaliteit van de materia- len: het damast, het kristal, het porselein en het tafelzilver. Laat Albert Heijn zich daar nu precies in kunnen vinden. Bron: 'Etiquette', Inez van Eijk, Uitgeverij Het Spectrum, ISBN 90 27 44 630 M.m.v.: Petri Houweling/Willeke Janssen, Styling Jnterieuradvies, Utrecht. Zo mag het ook: een informele opstelling van het eetgerei, maar wel getuigend van goede smaak en aandacht voor de gast. Bij een maaltijd van meerdere gangen kan het bestek ook per gang op verschillende manieren worden gepresenteerd. AllerHande 71

Allerhande | 1998 | | pagina 71