Fameuze kazen, beroemde liefhebbers Op bladzijde 6? vindt u a 11 e bij Albert Heijn verkrijqbare blauwaderkazen op een iij. AllerHande j 65 Betaiing in natura De 'klassiekers' onder de blauwe kazen zijn onder andere de Franse roquefort en de Italiaanse gorgonzola. Karel de Grote was een waar liefhebber van roquefort. En ook rokkenjager Casanova consu- meerde menig stuk, want roquefort zou de geslachtsdrift bevorderen. Nog steeds eten veel zangers dagelijks een portie omdat dat keelinfecties zou helpen voorkomen. Roquefort wordt gemaakt van de melk van Larzac-schapen en rijpt in de grotten van Combalou in Frankrijk. Het is de eerste blauwaderkaas die een 'appellation d'ori- gine' kreeg toegekend (in 1926). Gorgonzola is een minstens zo bekende blauwader, afkomstig uit Italie. Ook de Romige gorgonzolasaus Fruit voor 4 personen een gepelde en gesnipperde teen knoflook in 1 eetlepel olie. Voeg er 125 gram in biokjes gesneden gorgon zola en 1 bekertje (125 ml) Slankroom aan toe en laat het geheel in ca. 7 minuten op laag vuur al roerend smelten. Breng de saus op smaak met (versgemalen) witte peper en zout. Deze saus smaakt verrukkelijk over pasta, bij entrecotes en kipfilets. U kunt de saus op talloze manieren 'aankleden' met bijvoorbeeld hamreepjes (Albert Heijn), versgeknipte groene kruiden of fijn- gehakte walnoten. geschiedenis van deze bekende kaas is doorspekt met legendes. Het verhaal gaat dat rondtrekkende herders overnachtten in het dorp Gorgonzola, vlakbij Milaan. Toen ze de rekening niet konden voldoen, betaalden ze de herbergier in natura met versgemaakte kaas. Hij sloeg de kazen op in de kelder, waar op natuurlijke wijze blauwaders ontstonden. Omdat het nu eenmaal zonde is om eten weg te gooien, serveerde de herbergier de 'beschimmelde' kaas aan zijn gasten. Het bleek een schot in de roos. Van pittig tot zacht-romig Naast deze twee klassiekers is er een groot aantal andere blauwaderkazen, vrijwel elk met een eigen geschiedenis. De laatste tijd worden er ook steeds meer varianten 'bedacht', bijvoorbeeld door combinaties te maken. Zo bestaat magor uit een com- binatie van laagjes mascar- pone (een soort stijf geworden room) en gorgon zola. En cambozola is camembert-kaas met kunst- matig ingebracht 'blauw bloed'. De meeste blauw aderkazen zijn alleen vers verkrijgbaar, omdat alleen dan de kwaliteit gewaar- borgd kan worden. Bij voor- verpakking kan vocht verloren gaan. Daarom ver- koopt Albert Heijn alleen voorverpakte kazen die daar niet onder lijden. Het assor- timent blauwe snijkazen varieert van pittig tot zacht romig. Rosenborg Danish Blue en Castello Blue zijn stevige, pittige blauwe .^1 kazen. Montbriac is een y 1 klein romig blauwader- kaasje. De Chateau d'Arville is een romige kaas, terwijl de Bleu d'Auvergne en de Blue Stilton weer wat steviger zijn, met een geheel eigen 'blauwe' smaak. Bewaartip: Bewaar kaas in de groentelade van de koelkast. Laat de kaas een uurtje voor gebruik op tempera- tuur komen, maar zet 'm niet te warm weg. Variatie Het brede assortiment blauwe kazen bij Albert Heijn is een logisch gevolg van de behoefte aan varieteit. De mogelijkheden met kaas om aan elke smaak tegemoet te komen zijn dan ook erg groot. Steeds meer Nederlanders slaan af en toe een avondje koken over om te genieten van stokbrood, een lekker glaasje wijn en ver- schillende soorten kaas. Ook kaasfondues zijn vandaag de dag allang niet meer het rechttoe rechtaan werk. Met een stukje Castello of roquefort kan de smaak net iets pittiger worden gemaakt. Ook lekker: een paar brokjes Saint Agur door een groene salade. Als dessert kan kaas even- eens heerlijk zijn, bijvoorbeeld Blue Stil ton met een glaasje port. En een gewoon borrelhapje wordt met een varieteit aan kazen plotseling heel bijzonder. ■jr: ■V Blue Stilton

Allerhande | 1998 | | pagina 65