De adel ondef* de en De een noemt ze blauwe- schimmelkazen, de ander blauwaderkazen. In ieder geval zijn ze herkenbaar aan de blauwe, bijna gemar merde structuur. En ze heb- ben een vaste schare lief- hebbers, die verknocht zijn aan de herkenbare smaak. De aantrekkinq 1 Roquefortdressing Meng door 6 eetlepels olijf- olie, 1 eetlepel kappertjes, 50 gram fijnverkruimelde roquefort, 1 zeer fijnge- snipperde gedroogde tomaat en 5 fijngehakte zwarte olijven. Breng op smaak met (versgemalen) zwarte peper en tijm. Heerlijk bij gegrilde tonijn, door een salade van eiken- blad en frisee of gebakken kastanjechampignons. et maken van kaas begint bij het laten stremmen van melk (van koe, geit of schaap). Daardoor wordt de kaasstof (caseine) vlokkig en valt de melk uiteen in vaste wrongel en vloeibare wei. De wrongel is de basis van de kaas. Rijpingsproces De blauwe aders ontstaan door de groei van schimmels. Bij een enkele kaas ont staan deze spontaan tijdens de rijping. Bij andere kazen wordt dat proces een handje geholpen door schimmels in poe- dervorm op de wrongel te strooien (bij roquefort bijvoorbeeld de penicillium roqueforti), of door de kaas met 'penicil lium glaucum' te injecteren. In alle geval- len gaat het uiteraard om eetbare schimmels, die uitgroeien tot blauwe aders tijdens het rijpingsproces. Bovendien worden veel kazen met naal- den geperforeerd om de groeiende aders de ruimte te geven. Het rijpingsproces vindt over het algemeen plaats in vochtige kelders waar de schimmels lekker groeien, en waar lokale luchtstromen soms een geheel eigen aroma aan de kaas verlenen. Zachte kazen hebben aan een week of vier rijping genoeg. Bij harde kazen kan deze tot een jaar duren. Sommige kazen ont- wikkelen een harde korst tij dens de rijping, bij andere wordt dit juist met opzet voorkomen door ze een deel van de rijpingstijd strak in folie te wikkelen. In de meeste gevallen is het pro- ductieproces volledig geau- tomatiseerd. 62 AllerHande

Allerhande | 1998 | | pagina 62