De plantage is een were idj e op zic hzelf Koffie van 'hoog' niveau Van bes AllerHande 51 hoofdweg, achttien kilometer verderop, is een tocht van drieenhalf uur nodig. El Volcan is een gemeenschap als zovele andere: er is een voetbalveld (op het enige vlakke stuk in het hele gebied!) en een ouderenraad van twaalf wijze, grijze man- nen (de jongste is 70) die waakt over de tradities. In oogsttijd worden er met man en macht koffiebessen geplukt en gewas- sen. Het plukseizoen valt samen met de schoolvakanties. Er komen dan nog meer families een tot drie maanden naar de plantage om te helpen. Over school gesproken. De helft van de bewoners van El VolcSn is jonger dan 13 jaar en dus leerplichtig. Op de basisschool in El Volcan krijgen zij les in onder meer Spaans, biologie en wiskunde, maar ook in hygiene en dingen als tandenpoetsen. Ook voor volwassenen zijn er lesprogram- ma's. De (erkende) school heeft de beschikking over slechts een klein gebouwtje en kampt dus met ruimtege- brek. De onderwijzers gebruiken ook een ruimte in de fabriek, maar de geluidsover- last is daar te groot. Momenteel wordt er een tweede school gebouwd, gefinancierd door Albert Heijn, die voor aanvang van het nieuwe schooljaar klaar zal zijn. De bekendste koffiebonen zijn arabica en robusta. Arabica is zacht en mild, robusta wat pittiger. De arabica groeit op hoger geiegen piantages (500 tot 2000 meter), de robusta doet het goed tot 600 meter hoogte. Uit Guatemala haalt Albert Heijn uitsluitend de beste kwaliteit arabica. Koffiebo nen uit Guate mala zijn onder andere ver- werkt in Perla Mild, Mokka en Gourmet Antigua. Groeien De koffieplant wordt kort gehouden, zo groeien er meer vruchten aan en is het oogsten gemakkelijker. Koffiestruiken worden maxi- maal 40 jaar oud. Na drie jaar dragen ze hun eerste vruchten, maar pas na het vijfde jaar komt de voile opbrengst. In de uitgcbloeide bloem vormt zich de vrucht. In het binnenste van deze koffiebes liggen twee zaden, de bonen, met de platte kant tegen elkaar. Oogsten Het plukken gebeurt meestal met de hand (want machines piukken ook onrijpe bessen). De bessen worden gewassen in water, waarna de pulper-machine het grootste deel van het vruchtvlees verwijdert. Daarna gaan de bonen in tanks voor de gisting. Deze extra rijping bepaalt uiteindelijk de kieur en kwaliteit en maakt de smaak inten ser. Daarna droogt men de bonen in de zon. De bonen hebben nu een groenige kieur. Melangeren en branden Na verscheping naar Nederland volgen het melangeren en bran den van de koffie. Oogsten ver- schilien vaak onderling, smaken dus ook. Daarom stelt de koffie- melangeur van Albert Heijn een melange samen, om zo constante kwaliteit en smaak te kunnen waarborgen. Bij het branden wordt de kern van de boon ver- hit, zonder de buitenkant te ver branden. Dat zorgt voor een gelijkmatige bruining en een perfect aroma, dat zo kenmer- kend is voor Perla koffie.

Allerhande | 1998 | | pagina 51