AlltrHandej49 Guatemala Betrokkenheid De koffiehandel is eeuwenlang beheerst door tussenpersonen. Door rechtstreeks met planters overeenkomsten te sluiten heeft Albert Heijn in de verandering van die verhouding een voortrekkersrol gespeeld. Rechtstreeks zakendoen ver- hoogt de wederzijdse betrokkenheid. Maar ook is de kwaliteit zo beter gegarandeerd, want er is meer invloed op de productie. Prijsafspraken brengen bovendien rust voor zowel teler als koper. Albert Heijn heeft samen met enkele producenten in Guatemala een verwerkingsfabriek voor koffie (een 'mill') opgezet. In Costa Rica gaat de samenwerking nog verder. Daar steunt Albert Heijn de ontwikkeling van duurzame koffieteelt. Het doel is een goed evenwicht te vinden tussen het gebruik van de natuur en de verbouw van koffie (het Aarde Waarde-principe). Ook in Guatemala steunt Albert Heijn projecten, onder meer op de plantage 'El Volcan'. Hele families doen mee El Volcan telt 1100 'inwoners'. De plan tage is moeilijk bereikbaar; vanaf de De basisschool wordt momenteel uitgebreid met een nieuw gebouw, dat wordt gefinan- cierd door Albert Heijn. De bessen worden meestal met de hand gepiukt, omdat machines geen onderscheid kunnen maken tussen rijpe en onrijpe bessen. Koffie is veruit de populairste drank in Nederland. De Nederlander gebruikt zo'n 8,5 kilo koffie per jaar, goed voor zo'n slordige 160 liter kof fie. Per dag drinken we met z'n alien 50 miljoen kopjes. Een groot deel daarvan wordt gezet van koffie van Albert Heijn, en een deel van de bonen haalt Albert Heijn uit Guatemala. Bijvoorbeeld Perla Mild, Mokka en Gourmet Antigua worden gemaakt van Guatemalteekse koffiesoor- ten. Als koffieland behoort Guatemala tot de wereldtop. De grond is er vruchtbaar (vul- kaangrond)en het klimaat gunstig (voldoende voch- tig en warm). Het vakmanschap van de telers is groot. De producenten houden de ver- schillende kwali- teiten - in tegenstelling tot veel andere lan- den - goed gescheiden, zodat topkoffie ook echt als topkoffie beschikbaar komt. De matig ontwik- kelde infrastruc- tuur is een nadeel voor het land. Guatemala is bergachtig en sommige plantages zijn amper bereikbaar. Dat betekent dat op veel plantages de bes sen (waar de bonen in zitten) al bewerkt moeten worden voordat ze op transport gaan, want als een vrachtwagen onderweg vast komt te zitten met vers geplukte kof- fiebessen, is de kans op rotting groot.

Allerhande | 1998 | | pagina 49