Een hele zomer lang hingen ze lekker te rijpen. Nu is de hele boomgaard in rep en roer om ze de wijde wereld in te sturen. De Hollandse appels die nu in de winkel liggen, zijn dan ook net geplukt. 32 AllerHande Het gonst van de activiteit in de appelboomgaarden. Fruittelers in Zeeland en Flevoland zijn druk bezig om de appels te oogsten die ze voor Albert Heijn telen. Zorgvuldig worden de rijpe vruchten van de bomen geplukt en verzameld in grote kisten. Tractoren rij- den af en aan om de zware kisten met fruit af te voeren. Deze verse Hollandse appels zijn weer heerlijk sappig en fris. Dit jaar waren de weersomstandigheden ideaal: het voorjaar was vorstvrij, en het zachte zomerweer en de talrijke buien deden de vruchten goed gedijen. Snoeien De telers oogsten het resultaat van een jaar lang zorg voor hun fruitbomen. Die zijn tegenwoordig niet hoger dan 21/2 meter, wat het werken in de boomgaard er wel zo gemakkelijk op maakt. In de winter moeten fruittelers de appelbomen stuk voor stuk snoeien, zodat ze veel en goede vruchten gaan dragen. En in het voorjaar halen ze van iedere tak een deel van de bloem- Gezond tussendoortje 'Snoep verstandig, eet een appel' is een slogan die nog altijd opgaat. Appels bevatten voedings vezels en weinig calorieen. Het eten van 'n appel masseert bovendien het tandvlees. pjes of vruchten weg omdat er later anders te veel en te kleine appels aan de boom hangen. Om ervoor te zorgen dat de vruchten voldoende zonlicht krijgen, wor den in de zomer de jonge boomscheuten gesnoeid. Natuurlijke vijanden Appelbomen moeten worden beschermd tegen ziektes, schadelijke insecten en andere bedreigingen. Steeds meer van de appeltelers die aan Albert Heijn leveren, werken volgens de principes van Aarde Waarde. Onder deze noemer wordt zo milieuvriendelijk mogelijk geproduceerd. Daarom laten deze telers zoveel mogelijk over aan de natuurlijke vijanden van de boosdoeners. Zo houden roofmijten, die op het blad van de appelbomen leven, de bomen vrij van spint. En mezen nemen schadelijke

Allerhande | 1998 | | pagina 32