Kruidige koek uit een stuk a Dikke speculaasbrokken, met amandels gevulde speculaas, kleine speculaasjes... in de laatste maanden van het jaar zijn ze weer volop verkrijgbaar. Dat is al eeuwen zo. Toch smaakte speculaas vroeger anders dan nu. En dat had alles te maken met de manier van bereiden. Pijs Hart voor peculaas is echt Hollands banket, wordt er vaak gezegd. Toch wordt specu laas ook in Belgie en Duitsland gegeten. Voor zover bekend is speculaas in Nederland altijd een herfst- en wintergebak geweest. Waarschijnlijk zijn de offerkoeken uit de Germaanse tijden de voorlopers van onze speculaaspoppen. Deze brood- figuren bood men de goden aan om hen gunstig te stemmen. Speculaas is een zandkoek bereid uit bloem, boter of mar garine, melk, zout, amandelen en speculaaskruiden. De speci- fieke kruidenmelange geeft speculaas z'n heerlijk kruidige smaak. Het mengsel bestaat uit veel kaneel, ti]m, nootmus- kaat, kruidnagels, gember en soms ook anijs, koriander en foelie. Het vermoeden bestaat dat de kruidensamenstelling van speculaas al bij de Romei- nen bekend was. Maar waar schijnlijk werd speculaas in Nederland pas in de 17de eeuw op grote schaal gemaakt. In die tijd importeerden de schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie kruiden en spece- rijen vanuit Azie naar Neder land. De kruiden vonden hun weg naar de Hollandse keukens en dus ook naar de bakkerijen. Harde suikerkoek De eerste speculaas werd gemaakt met behulp van pri- mitief gesneden vormen. Deze oude speculaasplanken werden 'prenten' genoemd. Speculaas was vroeger een soort harde suikerkoek. Bij de bereiding van het deeg - dat nooit door een knecht, maar altijd door de baas zelf werd bereid - gebruikten de bakkers veel minder boter dan nu. Dat was nodig om het vaak zeer fijne snijwerk van de prenten goed in de speculaas over te bren- gen. Het stevige deeg werd op de met bloem bestoven prent gelegd en erin gedrukt. De koekplank werd omgekeerd op de bakplaat die in de oven ging. Veel bakkers maakten van de speculaas- koeken hele kunststukken. Dit werd 'vergul- den' genoemd. Met behulp van bladgoud en pen- seel sierden ze de koeken op tot ware pronkstuk- ken voor de bak- kersetalage. Een kunst op zich Het snijden van de speculaas planken was een kunst op zich. Vooral omdat de snijder zich het beeld in spiegelbeeld moest voorstellen. Op de prenten, bij voorkeur gemaakt van vruchtbomenhout, waren veel bijbelse en historische gebeurtenissen afgebeeld. Zoals de dieren uit de ark van Noach, en Adam en Eva in het paradijs. Maar ook trotse rid- ders, forse boerinnen en Jan Klaassen en Katrijn. In parti- culiere verzamelingen en in verschillende bakkerijmusea Een oude speculaasvorm, bestoven met bloem en gevuld met specu- laasdeeg. zijn nog oude speculaas planken te zien. Maar van bijna geen enkele koekprent is de maker bekend. In de loop van de 19de eeuw kwam de klad in het gebruik van de prenten. Speculaas- machines namen het werk over. Voor deze machines was vetter deeg nodig, waardoor de afdrukken van de plank minder scherp in de speculaas waren te zien. Ook het vergul- den behoorde tot het verleden. speculaas 128 AllerHdnde

Allerhande | 1998 | | pagina 128