V lerHande 99 Kinderen: aandacht voor tussendoortjes Leren, spelen en groeien: kinderen tussen de vier en tien jaar kunnen wel wat brandstof en bouwstoffen gebruiken. Grote porties eten is echter moeilijk en de dag kort. Daarom spelen tussendoortjes een belangrijke rol in het dagmenu van schoolkinderen. Tussendoortjes die veel vitamine B en niet te veel suiker bevatten zijn bijvoorbeeld: yoghurt, melk, fruit, Jongeren: geen snacks maar fruit Jongeren tussen de tien en twintig jaar maken een flinke groeispurt en hebben behoefte aan volwaardige voeding met extra vitamines en mineralen. Maar juist scholieren snoepen en snacken veel en slaan vaak het ontbijt over. Uit onderzoek blijkt dat veel jongeren vooral te weinig vitamine C gebruiken. Het advies is dus: fruit en groente als tussendoortje. Ouderen: calcium en vitamine D Veel ouderen krijgen last van broze botten (osteoporose). Lichaamsbeweging en goede voeding helpen dit voorkomen. Vooral calcium en vitamine D zijn belangrijk om de botten ste- vig te houden. Twee glazen melk of melkproducten en twee plakken kaas leveren al voldoende calcium. Vitamine D zit in margarine, hal- varine en vette vis, maar wordt ook onder invloed van zonlicht aangemaakt. Elke dag een frisse neus halen is dus heel gezond. Boven de 75 jaar wordt een vita mine D-preparaat aanbevolen. Zwangeren: kwaliteit voor twee Eten voor twee is niet nodig als u zwanger bent. W£1 is de kwaliteit van de voeding belangrijk: variatie en veel vitamines en mineralen. Vooral de behoefte aan ijzer is hoger dan normaal. Kies daarom voor vol- korenbrood, zilvervliesrijst, peulvruchten, groente, appelstroop, vlees, ei en noten. Vitamine C bij elke maaltijd (fruit of vruchtensap) zorgt dat het ijzer goed wordt opgenomen. Verder wordt zwange ren aangeraden dagelijks drie glazen melk te drinken, omdat ze extra calcium nodig hebben voor de botopbouw van de baby. Lijners: niet te streng Wie regelmatig streng aan de lijn doet, loopt grote kans op een tekort aan vitami nes en mineralen. Het is bijna niet mogelijk om met minder dan 1000 kilocalo- rieen voldoende voedings- stoffen binnen te krijgen. Een dieet met wat meer kilo- calorieen is dus veiliger en het lijnen is langer vol te houden. Multi-vitamine- en ineralenpre- paraten kun nen ook een aanvulling zijn. Stressers: gezonde voeding Veel mensen leiden een druk bestaan en hebben last van stress. Het lijkt logisch dat u dan ook een verhoogde behoefte hebt aan vitamines en mineralen. Toch is dit wetenschappelijk nooit aangetoond. Voor 'stressers' geldt, net als voor ieder- een, vers en gevarieerd eten. En hoe druk u het ook heeft, neem er voldoende tijd voor! Vegetariers: aandacht voor ijzer Vegetarisch eten geeft geen tekorten aan voedingsstoffen. Aandacht voor ijzer is wel belangrijk: ijzer zit in volkorenbrood, zilvervliesrijst, peulvruchten, groente, appelstroop, ei en noten. Veganisten, die helemaal geen dierlijke producten gebrui ken (dus ook geen melk, ei of kaas), lopen kans op een tekort aan vitamine B2, B12 en calcium. Deskundige begeleiding kan hen helpen een volwaardige voeding samen te stellen. Rokers: extra antioxidanten Bij roken ontstaan vrije radicalen in het lichaam: agressieve stoffen die lichaams- cellen kunnen beschadigen. Antioxidan ten, zoals vitamine C, E en betacaroteen, beschermen het lichaam tegen vrije radi calen. Rokers hebben daarom meer antioxidanten nodig dan niet-rokers. Groente en fruit zitten er boordevol mee. Daarom is het voor rokers extra belangrijk om dagelijks ten minste 200 gram groente en twee stuks fruit te eten. Sporters: extra energie Wie af en toe een uurtje sport, hoeft zijn voeding niet aan te passen. Sporters die viermaal of vaker per week trainen heb ben extra energie nodig, bij voorkeur in de vorm van koolhydraten. Geschikte voe- dingsmiddelen zijn bijvoorbeeld brood, muesli, pasta, rijst, fruit en sportdranken. Verder is voldoende drinken heel belang rijk: voor, tijdens en na het sporten. Twijfelt u aan de vol waardigheid van uw voe ding? Neem dan contact op met uw arts of dietist.

Allerhande | 1998 | | pagina 99