r het bewaren van wijn AllerHande 75 1 nwat is t'e keste i tien antwoorden neemt af naarmate de leeftijd van de wijn vordert. Omdat die fruitigheid juist de charme van veel wijnen is, moet u een wijn met weinig fruit daarom niet te lang opleggen. 5Welke wijnen zijn zeker geschikt om te bewaren? Veel algemeenheden kloppen niet. In het aigemeen zijn bewaarwijnen wijnen van de hogere prijsklasse. Verder zijn wijnen die tien jaar of langer kunnen rijpen, zeldzaam. Enige voorbeelden hiervan (en dan alleen van zeer goede druivenoogst- jaren) zijn: de grand cru's uit Bordeaux, de premiers en grand cru's uit Bourgogne (zowel rood als wit), een aantal noorde- lijke Rhone-wijnen (alleen rood), som- mige wijnen uit de zuidelijke Rhone en enkele Elzassers van tophuizen (met name rieslings en gewiirztraminers). 6Levert alleen Frankrijk goede bewaarwijnen? Nee, niet alleen Frankrijk levert goede bewaarwijnen. Ook bijvoorbeeld top- rieslings uit Duitsland, vintage ports uit Portugal, Barolo uit Italie en de beste cabernet sauvignon-wijnen uit California, Zuid-Afrika, Chili, Argentinie en Australie lenen zich goed om op te leggen. 7Hoe weet ik zeker dat mijn wijn niet ligt te bederven? Koopt u wijnen in grotere aantallen per soort, dan doet u er verstandig aan u van tevoren van de houdbaarheid te vergewis- sen. Ook kunt u van van tijd tot tijd een flesje open trekken om te kijken hoe het met de ontwikkeling staat. Laat u wijn te lang liggen, dan wordt deze laf van smaak of 'oxideert' hij. Een geoxideerde wijn ruikt als een geschilde appel die bruin is vochtig zijn (dan kan de wijn muf gaan ruiken), maar evenmin te droog (dan kun nen de kurken uitdrogen). Bewaar de fles- sen liggend, zodat de kurken nat blijven en niet uitdrogen. Zorg ervoor dat de fles- sen zo donker mogelijk liggen. Licht heeft een schadelijke invloed. I vlbewaartemperatuur? De meest ideale bewaartemperatuur is 10-13 °C. Hoe hoger de bewaartempera tuur, hoe sneller de wijn zich ontwikkelt. Maar nog belangrijker dan de hoogte van de temperatuur is de constantheid ervan. Constant 16 °C is minder problematisch dan een snelle wisseling tussen bijvoor beeld 8 en 16 °C. Bewaar de wijnen daarom in een gei'soleerde ruimte. geworden. Aan de kleur van de wijn is ook te zien hoe lang hij al heeft gerijpt. Bij een rode neemt de intensi- teit van de kleur af. De paarsrode kleur (vaak het kenmerk van een jonge rode wijn) veran- dert eerst in rood en later in bruinrood. Wordt rode wijn extreem lang bewaard, dan kan de kleur uit- eindelijk die van een kop thee krijgen. De kleur van een witte wijn wordt steeds die- per geel. Wordt de wijn zeer lang bewaard dan kan er een bruinige tint ontstaan. In het aigemeen heeft de wijn dan echter te lang gerijpt en is hij bedorven. 8Waar kan ik de wijnen bewaren? In vrijwel ieder huis is wel een plek te vinden waar u uw wijnen verantwoord kunt bewaren, ook al is er geen kelder. Denk bijvoorbeeld aan de put voor de watermeter of de meterkast. Misschien heeft u boven een kamertje of kunt u een deel van de garage afschutten. 9Waar moet de bewaarplek aan voldoen? De ruimte moet fris ruiken en regelmatig worden geventileerd. Penetrante geuren kunnen door de wijn worden overgeno- men. Plaats daarom in dezelfde ruimte geen sterk geurende producten, zoals olie of verfverdunner, maar bijvoorbeeld ook geen sinaasappels. De ruimte mag niet te

Allerhande | 1998 | | pagina 75