over li Wat voor wijnen zijn geschikt om te bewaren? En waar leg je ze neer? En hoe lang? En wat gebeurt er met wijnen tijdens het bewaren? Tien vragen, tien antwoorden. AllerHande gen en 74 IWaarom is het zinvol wijnen op te leggen? Door een wijnvoorraad(je) aan te leggen, hebt u altijd een fles bij de hand en kunt u bij aanbiedingen wat extra's inslaan. Verder komen sommige wijnen - meestal de wat duurdere van hogere klasse - op de markt terwijl ze nog te jong zijn om meteen op te drinken. De kans is groot dat deze wijnen tegen de tijd dat ze wel op dronk zijn, uitverkocht zijn. Zeker bij de meer bijzondere wijnen is dit het geval. En als u ze al kunt vlnden, dan is de prijs wellicht fors gestegen. 2 Wat gebeurt er tijdens de rijping op fles? Tijdens de rijping vinden er allerlei bui- tengewoon ingewikkelde processen plaats, door de invloed van verschillende stoffen in de wijn op elkaar en door de (lang- zame) toetreding van zuurstof via de kurk. Een van de effecten is dat zuren inwerken op de alcohol. Hierdoor ont- staan stoffen die het boeket bepalen. De zuren worden bij zowel rode als witte wij nen minder zuur. Hoe complexer de aan- wezige zuren, hoe complexer en mooier het boeket kan worden. Ook de tannine wordt zachter. Als er veel tannine in een wijn zit (doorgaans vooral bij rode wijn), herkent u dat aan de 'stroeve' smaak; u voelt als het ware uw wangen, tong en tanden stroef worden. Door het rijpen wordt de tannine zachter en gaat de wijn soepeler smaken. 3Welke wijnen lenen zich voor (langere) rijping Veruit de meeste wijnen die u in de win- kel aantreft zijn direct op dronk, zeker witte. Rode wijnen kunnen doorgaans nog wel een of twee jaar rijpen. De snelheid waarmee wijnen zich ontwikkelen ver- schilt per wijn Een beaujolais (licht en fruitig met weinig tannine) rijpt veel snel- ler dan bijvoorbeeld een grand cru uit de Haut Medoc (een wijn met een sterke concentratie van vaste stoffen en met veel tannine). Het voorspellen van de houd- baarheid aan de hand van een etiket alleen is riskant. Door moderne berei- dingstechnieken zijn er binnen een en hetzelfde wijngebied 'moderne' en 'klas- sieke' wijnen met sterk uiteenlopende bewaarbaarheid. 4Hoe bepaal ik of ik een wijn kan bewaren? Op het rugetiket staat vaak een aanwij- zing omtrent de houdbaarheid. Verder kunt u deskundig advies inwinnen of lite- ratuur raadplegen. Als u meerdere flessen hebt, kunt u er een opentrekken om te proeven. Let vooral op de hoeveelheid suiker, alcohol, tannine (alleen bij rode wijnen) en 'fruit'. Hoe meer er van dit alles in de wijn zit, hoe langer hij in prin- cipe houdbaar is. De fruitigheid van wijn

Allerhande | 1998 | | pagina 74