Het goede uit de Bourgogne J Het fameuze acme in C las do Vougeot, een schoolvoorbeeld van de sterke versnippering van het Bourgondische wijngaardbezit, meet circa 50 hectare en is in handen van meer dan 75 mmsm. 70 AllerHande \UIOlAIS BLANC Cepage-wijnen Wijnen kunnen worden gemaakt van £gn drui- venras of door verschillende druivenrassen te mengen. Wijnen van ten druivenras heten 'cepage-wijnen' (cepage betekent gewoon 'druivenras'). Bourgognes zijn meestal cepage- wijnen. Als er niets op het etiket staat, is een witte bourgogne gemaakt van chardonnaydrui- ven en een rode van pinot noir. Staat er 'Bourgogne Aligote' op het etiket dan is de wijn bereid van de aligote-druif. Uitzonderingen vormen 'Bourgogne Passetoutgrains', die is gemaakt van een mengsel van pinot noir en gamay noir a jus blanc, en rode beaujolais, die wordt vervaardigd van alleen gamay noir a jus blanc. Witte beaujolais wordt gemaakt van chardonnay. daan komen. In de eerste plaats zijn er 'algemene' appellations die gelden voor een heel gebied of grote delen ervan (bijvoor- beeld AC Bourgogne) of wijnen van specifieke druivenrassen (bij- voorbeeld AC Bourgogne Aligote, waarbij aligote het druivenras is). Ten tweede zijn er appellations naar district. Dit zijn er slechts vijf: Chablis, Cote de Nuits, Cote de Beaune, Maconnais en Beaujo lais. Er is een zesde district, Cha- lonnais, maar dat heeft geen districtsbenaming. Ook zijn er gemeenten met een eigen herkomstbenaming (bij- voorbeeld Beaune, Fleurie, Nuits-Saint- Georges), evenals appellations van wijngaarden die een wat betere kwaliteit leveren dan andere. Deze 'premiers crus' hebben op het etiket de naam van de gemeente plus die van de wijngaard staan (bijvoorbeeld Aloxe Corton Premier Cru- Valozieres). De Bourgogne kent meer dan 1000(1premier cru's. De vijfde soort appellation is die van de grand cru's. Op het etiket van deze wijnen staat slechts de naam van de wijngaard (bijvoorbeeld Clos de Vougeot, Montra- chet, Chambertin). Veel van deze wijn- gaardnamen zijn ook terug te vinden in de naam van de gemeente waar ze liggen. Voorbeelden zijn Gevrey-Chambertin en Chassagne-Montrachet. Staan deze combi- naties van namen als AC op het etiket, dan gaat het dus om gemeentelijke appel lations en niet om grand cru's. Van noord naar zuid Hierna volgt een beschrijving van de zes districten met hun kenmerken van het r westen via het noorden tot het zuiden. Het kleine dis trict Chablis is beroemd om zijn zeer droge, fijne witte wij nen. Onder invloed van het grillige kli- maat wisselt de zuurgraad van jaar tot jaar sterk en daarmee ook de houdbaarheid van de wijnen. In grote jaren kan chablis goed rijpen. Cote de Nuits is in de eerste plaats bekend om zijn karakteristieke, vaak stevige rode bourgognes. Deze zijn meestal zeer lang (meer dan tien jaar) te bewaren. Daarnaast zijn er enkele uitstekende witte Cotes de Nuits. Westelijk ervan ligt het subdistrict Hautes-Cotes de Nuits. Daar produceert men eveneens rode en witte wijnen, maar deze zijn lichter van aard (en daardoor eerder op dronk). Rond de stad Beaune, het wijncentrum van de Bourgogne, ligt de Cote de Beaune. Geheel links: de typische daken in Beaune. Wie kent ze niet Links: wijngaarden in Chablis

Allerhande | 1998 | | pagina 70