Wijnen om in de gaten te houden Zwaardvissteak kappertjes en ansjovis Witte wijnen uit de Languedoc/Roussillon hunt u het best zeer jong drinken. De rode kunnen twee tot vier jaar rijpen. Rode wijn decanteren? In oude rode wijn kan zich depot hebben ge- vormd. Maar beter dan te decanteren - het over- schenken van de wijn in een karaf - is het om de wijn voorzichtig uit te schenken in de glazen en te proberen te voorkomen dat er depot meegaat. Oude wijnen hebben namelijk vaak een fragiele geur en smaak. Door te decanteren komt de wijn plotseling in aanraking met veel zuurstof, waar- door u het risico loopt dat die geur en smaak op stag verdwijnen. Decante ren kan echter wel heel zinvol zijn bij jonge wij nen, ook al hebben die geen bezinksel. Wanneer een fles die u geopend hebt eigenlijk nog wat te jong is en de wijn stroef en hard smaakt, biedt decanteren uitkomst. Schenk zo 'n wijn gerust vrij heftig in een karaf. Door de snel toetredende zuurstof zal hij soepeler smaken. Vin de pays In 1973 is er een nieuwe wijnklasse geintroduceerd: vin de pays. Officieel is dit een vin de table, een wijn dus van de laagste categorie. Er zijn echter beduidende verschillen. Bij een vin de table mag geen streek van herkomst worden vermeld. Bij vin de pays is ver- melding van de streek van herkomst verplicht. Er zijn in heel Frankrijk meer dan 140 vin de pays-streken, het groot- ste deel daarvan bevindt zich in de Languedoc, zoals 'Vin de pays d'Oc'. Veel vins de pays zijn 'cepage-wijnen', wijnen gemaakt van een druivenras. Maar wat vins de pays zo interessant maakt, is dat ze niet gebonden zijn aan strikte regels ten aanzien van de gebruikte druivenrassen, zoals dat met AOC-wijnen het geval is. Dat trekt pro- ducenten aan omdat ze naar hartelust kunnen experimenteren. Vins de pays zijn dan ook wijnen om in de gaten te houden. De betere vins de pays worden tegenwoordig in eiken vaten opgevoed (foto links). 'Corneille-wijnen' Albert Heijn brengt een serie van acht wijnen met etiketten van de hand van Cobra-kunstenaar Corneille. Van de acht wijnen komen er zes uit de Languedoc en twee uit andere gebieden in Zuidoost- Frankrijk. Bij de wijnen zijn vier zogehe- ten 'Coteaux du Languedoc'. een verzamelnaam voor twaalf wijngemeen- ten of groepen gemeenten, die over de gehele Languedoc verspreid liggen. Deze gemeenten mogen hun eigen naam toevoegen aan die van Coteaux du Languedoc. De Coteaux du Languedoc- wijnen met Corneille-etiket zijn: AC La Clape (zwaar, stevig, moet enige jaren rijpen), AC Montpeyroux (karakter- vol, pittig, soepel, snel drink- baar), AC Pic Saint Loup (diepgekleurde, vrij soepele wijn) en AC Saint-Georges d'Orques (stevige rode wijn van goede kwaliteit). Verder behoren tot de Corneille-serie: AC Fitou (de oudste rode AOC- wijn van de Languedoc, met veel kleur en kracht, te zien op de foto linksboven), AC Saint- Chinian (een rode wijn met veel body), AC Faugfcres (een pittige, maar elegante rode wijn) en AC Cotes du Roussil- lonVillages (een zeer robuuste maar fluweelzachte wijn).

Allerhande | 1998 | | pagina 64